EU má málo vakcín, protože smlouvu uzavřela pozdě, tvrdí šéf společnosti

2 měsíce starý 13

„My jsme v Evropě dva měsíce za původním plánem,“ řekl Soriot. Připustil, že zpočátku byly problémy i ve Velké Británii. „Ale dohoda s Brity byla podepsána tři měsíce před uzavřením dohody s Bruselem. Měli jsme tam ještě tři měsíce, abychom problémy vyřešili,“ řekl.

Evropská unie kritizuje AstraZeneku za nedodržení objemu dodávek vakcíny pro první období, jak se obě strany dohodly.

Soriot tvrdí, že Brusel chtěl dodávky víceméně ve stejnou dobu jako Británie, ačkoliv ta podepsala smlouvu o tři měsíce dříve. „Slíbili jsme, že to zkusíme, ale nezavázali jsme se smlouvou,“ dodal.

Firma dokáže měsíčně vyrobit 100 milionů očkovacích dávek. EU se loni v srpnu dohodla na koupi 300 milionů dávek za 750 milionů eur (téměř 20 miliard korun) a možnosti dokoupení dalších 100 milionů dávek. Británie si nasmlouvala loni v květnu 100 milionů dávek za 84 milionů liber (2,5 miliardy korun). USA si rovněž už v květnu zajistily 300 milionů dávek za 1,2 miliardy dolarů (35 miliard korun).

„Samozřejmě výrobu navyšujeme a Evropa dostane v únoru 17 procent této produkce. Stále výrobu rozšiřujeme, zlepší se to, ale vyžádá si to čas,“ sdělil Soriot.

Momentální snížení dodávky je způsobeno podle firmy i tím, že se vakcína upravuje s ohledem na mutace koronaviru. Snížení dodávek do konce března má být až 60procentní. Země EU by místo 80 milionů dávek do konce března měly dostat jen 31 milionů dávek. Firma ale snižuje dodávky i mimo Evropu.

V Unii se dosud očkuje vakcínami firem Moderna a Pfizer/BioNTech. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) by mohla látku doporučit k podmínečnému užívání v pátek, a po schválení Evropskou komisí by se tak vakcíny AstraZeneky mohly stát třetí očkovací látkou v unii.

Velká Británie použití vakcíny AstraZeneky schválila koncem prosince. V USA se očekává schválení v dubnu, protože se čeká na prokázání účinnosti u starších lidí. Německá média nedávno uvedla, že účinnost u lidí nad 65 let je jenom osm procent, což ale firma popřela.

Británii se může podařit splnit záměr naočkovat občany ze čtyř nejrizikovějších skupin do poloviny února. „Británie do března naočkuje možná 28 nebo 30 milionů lidí. Premiérův cíl je mít do poloviny února naočkováno 15 milionů lidí a nyní jsou (Britové) na 6,5 milionu (naočkovaných). Takže se tomu blíží," řekl Soriot.

Zdroj