EU potřebuje důkazy o nasazení íránských dronů na Ukrajině, řekl Borrell

5 měsíce starý 33

foto Ilustrační foto - Závěrečný den neformálního zasedání ministrů zahraničí zemí EU. 31. srpna 2022, Praha. Jan Lipavský a Josep Borrell Fontelles (na snímku) na tiskové konferenci.

Lucemburk - Evropská unie bude hledat konkrétní důkazy, zda Írán skutečně dodává ruské armádě drony využívané k útokům proti cílům na Ukrajině. Před dnešním jednáním ministrů zahraničí členských zemí to prohlásil šéf unijní diplomacie Josep Borrell, podle něhož zatím unie nechystá sankce za íránskou podporu ruské agrese. Ministři by se podle něj naproti tomu měli shodnout na uvalení sankcí proti činitelům odpovědným za tvrdé potlačování demonstrací proti tamnímu režimu. V souvislosti s Íránem rovněž uvedl, že neočekává pokrok v jednáních o omezení íránského jaderného programu.

Rusko podle Kyjeva využívá drony poskytnuté Teheránem k útokům na města na jihu země. O jejich dodávkách informovaly i americké zpravodajské služby a Ukrajina kvůli dodávkám bezpilotních letounů vypověděla íránského velvyslance. Teherán však popírá, že by zásoboval Rusko těmito moderními stroji, které jsou zkonstruovány tak, aby samy sloužily k přímému útoku na cíl, při němž jsou zničeny.

"Budeme hledat přímé důkazy o jejich zapojení," řekl dnes Borrell. Hovořit v této souvislosti o možných sankcích je podle něj předčasné. Nové informace by dnes mohl unijním kolegům poskytnout ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, dodal.

Naproti tomu očekává schválení postihů proti íránským činitelům odpovědným za násilí íránských bezpečnostních sil proti demonstrantům ve městech s většinově kurdským obyvatelstvem. Protesty začaly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle řady zdrojů zemřela na následky policejní brutality, což íránské úřady popírají.

Zdroj