Europoslanci zbavili Puigdemonta imunity. Belgie tak bude moct rozhodnout o jeho vydání

2 měsíce starý 11

Pro zbavení ochrany Puigdemonta před soudním řízením se v tajném internetovém hlasování vyslovilo 400 ze 693 hlasujících zákonodárců. V případě jeho kolegů Antoniho Comína a Clary Ponsatíové to bylo ještě o čtyři poslance více.

Pro byli zejména členové tří nejsilnějších parlamentních skupin – lidovců, socialistů a liberálů. Naopak proti doporučovali svým členům hlasovat zelení a levice, nesouhlasila patrně i značná část protievropské nacionalistické frakce.

Trojice se považuje za oběti politického pronásledování 

Puigdemont, Comín i Ponsatíová tvrdí, že jsou oběťmi politického pronásledování ze strany španělské vlády. Ta je chce dostat před soud kvůli obvinění ze vzpoury vztahujícímu se ke zmíněnému referendu.

Bývalý katalánský premiér a jeho ministr zdravotnictví se stali členy Evropského parlamentu v roce 2019, Ponsatíová, který byla ministryní školství, až o rok později.

Rozhodnutí o zbavení imunity se prodloužilo kvůli pandemii covidu-19. Jednací řád totiž vyžadoval, aby se výbor sešel prezenčně za zavřenými dveřmi, což dlouho nebylo možné. Situaci odblokovalo až udělení výjimky ze strany vedení parlamentu, které umožnilo distanční jednání a hlasování.

Puigdemont a Comín žijí v Belgii, Ponsatíová v Británii. Úřady obou zemí se tak nyní mohou znovu začít zabývat španělskou žádostí. Není přitom jisté, zda jí vyhoví. Začátkem letošního roku belgická justice definitivně zamítla podobnou žádost o vydání bývalého katalánského ministra kultury Lluíse Puiga. Ten čelil obžalobě ze zpronevěry veřejných peněz využitých na uspořádání zmíněného referenda. 

To se konalo v říjnu 2017, pro održení Katalánska od Španělska se v něm vyslovilo přes 90 procent hlasujících. Volební účast činila 43 procent. Madrid označil referendum za ilegální a snažil se mu zabránit soudně i silou.

Puigdemont následně s několika dalšími členy své vlády utekl do Belgie. Učinil tak krátce poté, co tehdejší ústřední španělská vláda jeho kabinet sesadila a dočasně převzala vedení regionu.  

Zdroj