Europoslanec Zahradil nebude obhajovat mandát, v čele klubu ho nahradí Vrecionová

3 měsíce starý 7

 Václav Vašků

V čele klubu europoslanců ODS Zahradila okamžitě vystřídá bývalá senátorka a poslankyně Veronika Vrecionová, která se tak stane také členkou předsednictva občanských demokratů.

"Je to věc, o které jsem přemýšlel dlouho. V politice se vám málokdy dostane luxusu, že si můžete sami rozhodnout, kdy a za jakých podmínek ukončíte nějakou kapitolu politického působení. Mně se to teď naštěstí stalo," řekl Zahradil.

V roce 2011 byl bývalý místopředseda ODS Zahradil zvolen do čela Evropských konzervativců a reformistů a stal se prvním Čechem s takovým postavením v Evropském parlamentu. Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2019 byl kandidátem konzervativců a reformistů na funkci předsedy Evropské komise.

Zahradil se dlouhodobě staví proti budování evropského superstátu a nárůstu evropské legislativy. Je zastáncem "vícerychlostní" Evropy, kde si každý stát zvolí, zda se k určité oblasti spolupráce připojí či nikoli. Za jeho zahraničně-politické postoje jej kritizovali někteří političtí oponenti.

Vrecionová je předsedkyní Spolku pro obnovu venkova. Členkou ODS je 18 let, europoslankyní se stala po minulých volbách v roce 2019. Premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala ji dnes označil za úspěšnou političkou, která pomáhá formulovat politiku ODS v oblasti životního prostředí, venkova a zemědělství.

"Příští rok nás čekají volby do Evropského parlamentu. Primárky v rámci ODS budou teprve na podzim, ale budu usilovat o volitelné místo na kandidátce a chtěla bych se velmi angažovat a pracovat v předvolební kampani," řekla Vrecionová.

Nemá ambici být v čele kandidátky, o což podle ní bude usilovat mimo jiné místopředseda ODS, europoslanec a někdejší ministr Alexandr Vondra. Chtěla by, aby ODS příští rok minimálně obhájila stávající čtyři mandáty, raději by byla za další jeden či dva.

Zatím není jasné, zda ODS bude kandidovat sama, nebo v koalici Spolu s KDU-ČSL a TOP 09 jako v předloňských sněmovních volbách. Rozhodnout by se mělo na podzim.

Video: Jourová otevřeně: Občas se mi něco o Babišovi donese. Neměl vždycky hvězdné chvíle (4. 4. 2023)

Zdroj