Evakuujte postradatelné pracovníky i s rodinami, požádala ambasáda USA v Kyjevě

3 měsíce starý 19

Americká ambasáda v Kyjevě požádala americké ministerstvo zahraničních věcí, aby povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků a jejich rodin z Ukrajiny, uvedla stanice CNN s odkazem na nejmenované zdroje obeznámené se situací. Zpráva přichází v době, kdy Washington varuje, že na Ukrajinu může v brzké době zaútočit Rusko. Zároveň připravuje protiruské sankce pro případ, že by Moskva vojenskou operaci na Ukrajině skutečně podnikla.

Kyjev 19:12 22. ledna 2022

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Foto: Ukrainian Presidential Press Service | Zdroj: Reuters

Zdroj blízký ukrajinské vládě CNN sdělil, že evakuace amerických diplomatických pracovníků ambasády v Kyjevě „pravděpodobně začne již příští týden“. Stejný zdroj uvedl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, označil možný odjezd diplomatů za „přehnanou reakci“ na současnou situaci. Americké ministerstvo zahraničí se k potenciální evakuaci odmítlo vyjádřit, jeho představitel pak uvedl, že nebude komentovat soukromé rozhovory.

Do Kyjeva dorazila první zásilka americké vojenské pomoci. Obsahuje hlavně munici

Číst článek

V prosinci CNN psala, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena se připravuje na možnost, že v případě napadení Ukrajiny Ruskem bude potřeba evakuovat americké občany ze země. Práci na tomto nouzovém plánu podle zdrojů CNN vede americké ministerstvo obrany.

Americké ministerstvo zahraničí již vydalo ohledně Ukrajiny varování nejvyššího stupně, doporučilo Američanům, aby do země necestovali, a upozorňuje, že Rusko plánuje na Ukrajině „významnou vojenskou operaci“.

Ofenziva na spadnutí?

V prosinci agentura AP informovala, že podle americké rozvědky Rusko plánuje případnou vojenskou ofenzivu proti Ukrajině, která by mohla být zahájena začátkem letošního roku a které by se účastnilo odhadem 175 000 vojáků.

The US Embassy in Kyiv has requested that the State Department authorize the departure of all nonessential staff and their families, according to multiple sources familiar with the matter https://t.co/vxLzpTNGPG

— CNN (@CNN) January 22, 2022

Americký šéf diplomacie Antony Blinken tento týden při návštěvě v Kyjevě řekl, že Rusko může zaútočit na Ukrajinu v brzké době. Moskva popírá, že by se na invazi připravovala. V pátek ale šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov varoval před „nejvážnějšími důsledky“, pokud budou dál ignorovány požadavky Ruska ohledně zajištění jeho bezpečnosti.

Rusko žádá mimo jiné od Washingtonu a NATO záruku, že Ukrajina nevstoupí do Severoatlantické aliance.

ČTK

Zdroj