Evangeličtí faráři budou moci žehnat párům stejného pohlaví. Pro je 78 procent členů synodu

4 měsíce starý 13

Faráři a farářky českobratrské církve evangelické budou moci oficiálně žehnat svazkům osob stejného pohlaví, pokud o to požádají. Usneslo se na tom vedení církve na svém třídenním jednání v Praze. Dosud církev rozhodnutí ponechávala plně v kompetenci farářek, farářů a jednotlivých farních sborů. V tiskové zprávě to v sobotu uvedl mluvčí církve Jiří Hofman. Vedení katolické církve požehnání svazků osob stejného pohlaví odmítá

Praha 10:23 28. května 2023

„Debaty budou zaměřené na naše sousední státy, Německo, Polsko, Slovensko a Rakousko, budou pojednávat aspekty života LBTQ lidí v těchto zemích,“ říká ředitel festivalu Tom Bílý | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Synod českobratrské církve souhlasí s možností požehnání svazků lidí stejného pohlaví, pokud o to požádají. Synod vnímá, že názory na tuto otázku nejsou v církvi jednotné, podporuje činnost komise pro soužití s LGBTQ lidmi a pokračování diskuse v církvi o tomto tématu.

Katoličtí kněží nesmí žehnat homosexuálním párům, uvedl Vatikán. Vyzývá ale, aby se chovali s respektem

Číst článek

„Synod konstatuje, že žádný kazatel není povinen žehnat svazkům osob stejného pohlaví,“ uvedl synod, tedy nejvyšší shromáždění církve, ve svém usnesení. Podle mluvčího je v usnesení vyjádřeno jednak vědomí, že Českobratrská církev evangelická v tomto tématu stále není vnitřně jednotná, jednak ale i respekt ke svobodě rozhodnutí, která je stále – stejně jako v případě požehnání heterosexuálních svazků – ponechána samotným farářkám a farářům.

Pro rozhodnutí o žehnání stejnopohlavním párům hlasovalo 78 procent poslankyň a poslanců synodu. I když vedení katolické církve takové žehnání odmítá, letos v březnu synoda německé katolické církve schválila návrh, který požehnání i pro stejnopohlavní páry umožňuje.

V praxi se tato změna v přístupu duchovních k homosexuálům má začít uplatňovat v roce 2026. Požehnání budou moci získat i věřící, kteří po rozvodu uzavřou další sňatek. Podobně se loni rozhodli i vlámští biskupové, kteří rovněž žehnání svazkům osob stejného pohlaví povolili.

Německá katolická církev schválila požehnání pro homosexuální páry. Začít s tím má v roce 2026

Číst článek

Vatikánská Kongregace pro nauku víry v březnu 2021 vydala oficiální výrok, ve kterém uvedla, že v katolické církvi není přípustné udělit požehnání homosexuálním párům. Podle kongregace by takový akt napodoboval svátost manželství. Dokument, se kterým souhlasil i papež František, přitom tvrdí, že zákaz není vůči homosexuálům diskriminační.

Českobratrská církev evangelická je druhou největší církví v Česku po katolické církvi a největší protestantskou církví v tuzemsku. K  českobratrské církvi evangelické se při sčítání lidu v roce 2001 hlásilo 117 212 obyvatel České republiky, o deset let později 51 936 obyvatel.

K farářské službě pověřuje církev muže i ženy. Vedle bohoslužebného života farních sborů, náboženské výchovy a církevního školství se zaměřuje na služby sociální péče a duchovenskou činnost v nemocnicích, armádě, nápravných zařízeních či uprchlických táborech.

ČTK

Zdroj