Evian i Chamonix. Ruští agenti, kteří jsou podezřelí z výbuchu ve Vrběticích, měli základnu ve Francii

1 měsíc starý 15

Ruští agenti podezřelí z podílu na výbuchu ve Vrběticích měli údajně podpůrnou základnu v Horním Savojsku na východě Francie. Upozorňuje na to novinář Jacques Follorou z deníku Le Monde na základě zdrojů z tajných služeb. Podle něj zpravodajské služby Francie, Švýcarska, Británie a USA po otravě Sergeje Skripala zpracovaly seznam 15 členů ruské vojenské rozvědky GRU, kteří cestovali Evropou. Měly k němu mít přístup i české zpravodajské služby.

Paříž 12:49 21. dubna 2021

Agenti Anatolij Čepiga (vlevo) a Alexandr Miškin během rozhovoru s ruskou televizí RT | Zdroj: Profimedia

„Ruští agenti cestují ze země do země. Je proto důležité, aby spolu státy komunikovaly, vyměňovaly si informace a dávaly si vědět, když se na jejich území objeví známý agent. To je první úroveň informační spolupráce. Je důležité mít přístup k technickým zpravodajským prostředkům, které menší země nutně nemusí mít. Naopak země jako Velká Británie, Francie, Německo a samozřejmě Spojené státy mají vybavení, které jim umožňuje se chránit a zároveň zachytit podobnou komunikaci. Z toho všeho samozřejmě mohly čerpat české zpravodajské služby při vyšetřování,“ řekl v rozhovoru pro Radiožurnál novinář deníku Le Monde Jacques Follorou.

Ruští agenti, kteří jsou podezřelí z výbuchu ve Vrběticích, měli základnu ve Francii. Více si poslechněte v reportáži Martina Baluchy a Alexise Rosenzweiga

V článku z roku 2019 poukázal na to, že někteří členové speciální skupiny ruské vojenské rozvědky GRU s označením 29155 pobývali mezi lety 2014 a 2018 ve městech na francouzskou-švýcarském pomezí.

Objevit se tam měli i agenti Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin podezřelí z podílu na výbuchu ve Vrběticích: „Horní Savojsko jim mohlo sloužit jako klidný a praktický přístav. A to i díky blízkosti s Ženevou, kterou je možné pokládat za takovou černou díru uprostřed Schengenského prostoru. Byli přímo uprostřed Evropy, přílety a odlety byly nenápadné.“

Nechutný podvrh, objednávka Bílého domu i narážky na Becherovku. Jak se v Rusku píše o kauze Vrbětice?

Číst článek

Francouzské, švýcarské i britské rozvědky zjistily, že se ruští agenti pravidelně ubytovávali ve městech Annemasse, Evian i Chamonix u hranic se Švýcarskem. Identifikovaly taky obchody, kde nakupovali oblečení a šperky, i restaurace, kde jedli. Pro své cesty využívali letiště v Paříži, Lyonu i Nice. Dále pak pokračovali půjčenými auty.

Francouzské tajné služby a jejich partneři ale podle Le Mondu neobjevili žádné mrtvé schránky, ve kterých by agenti mohli uchovávat materiály nebo zbraně, ani bližší spolupracovníky.

„Podle francouzských úřadů Rusové nechtěli nic podnikat na území Francie, aby na sebe nepřitahovali pozornost a uchovali si utajení a klid pro své akce v Evropě,“ upřesnil francouzský novinář Jacques Follorou.

VIDEO: V určité formě nové studené války už nejspíš asi jsme, říká Petr Pavel v souvislosti s Vrběticemi

Číst článek

Podle něj ruské tajné služby zintenzivnily svou činnost po anexi Krymu v roce 2014. „Začaly se soustředit na kyberšpionáže, útoky a sabotáže. Spousta zemí se teď snaží najít důkazy o působení těchto skupin. Jednotlivé země používají nebo použijí tyto informace podle svých různých politických zájmů. Je zřejmé, že se Česko rozhodlo vystoupit a odtajnit tyto informace. Každá země ale takto nepostupuje. Jde o válku ve stínu, která se vede jak na poli zpravodajských služeb, tak na poli komunikace,“ uzavírá novinář deníku Le Monde Jacques Fallorou.

Podle něj se ruští agenti GRU objevili na území Francie ještě zhruba půl roku po pokusu o otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury roce 2018.

Alexis Rosenzweig, Martin Balucha

Zdroj