Evropané stárnou. Za posledních 10 let se střední hodnota věku v Evropské unii zvýšila o 2,3 roku

před 2 měsíce 69

Střední hodnota věku obyvatel Evropské unie se za deset let zvýšila o 2,3 roku. Uvedl to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat, podle jehož zprávy činil loni věkový medián za celou sedmadvacítku členských zemí 44,5 roku. V unijních zemích se zvýšil podíl lidí nad 65 let, který loni činil 21,3 procenta, což je o tři procentní body více než v roce 2013.

Brusel 14:19 15. února 2024

stáří (ilustrační foto)

Evropské země se již řadu let pokouší přizpůsobit sociální systémy i další společenské instituce růstu podílu seniorů (ilustrační foto) | Foto: Sabine van Erp | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

Medián udává hodnotu, která rozděluje 448,8 milionu obyvatel EU podle věku na dvě poloviny. V roce 2013 byla polovina lidí mladších 42,2 roku, loni již půlící čára ležela o 2,3 roku výše.

Nejvyšší střední věk měla loni Itálie, kde dosáhl 48,4 roku, nejnižší byl přesně o deset let méně na Kypru. Česko se podle zprávy podobně jako další středoevropské a pobaltské země nacházelo v těsné blízkosti celounijního mediánu. Ten za deset let klesl pouze ve Švédsku a na Maltě.

Evropské země se již řadu let pokouší přizpůsobit sociální systémy i další společenské instituce růstu podílu seniorů. Podle ve čtvrtek zveřejněné statistiky klesl loni podíl lidí v produktivním věku, za nějž Eurostat označuje období mezi 15 a 64 lety, na 63,8 procenta, zatímco před deseti lety činil 66,3 procenta.

Naopak z 15,4 procenta na 14,9 procenta klesl v EU od roku 2013 podíl dětí do 14 let. Ve většině zemí se loni jejich podíl snížil i meziročně proti roku 2022, mírně vzrostl pouze v Česku, Německu a Portugalsku. Česko bylo také spolu s Estonskem a Maltou jedinou unijní zemí, kde se loni meziročně snížil podíl lidí nad 65 let na celkové populaci.

ČTK

Přečtěte celý článek