Evropská komise může strhnout Polsku peníze z dotací, pokud nebude platit pokutu uloženou soudem

5 měsíce starý 23

Pokud Polsko odmítne platit pokutu, kterou mu Soudní dvůr Evropské unie vyměřil po polském odmítnutí zastavit činnost soudního orgánu, může Evropská komise strhnout Varšavě peníze z unijních dotací. Prohlásil to v úterý mluvčí unijní exekutivy, podle něhož Brusel analyzuje polskou odpověď na dopis vyzývající k uposlechnutí příkazu unijního soudu. Polsko ji poslalo v pondělí, kdy mělo poslední termín.

Brusel 13:40 11. ledna 2022

Symbol spravedlnosti na sloupu v budově nejvyššího soudu ve Varšavě | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Pokud Varšava nedokáže, že disciplinární komora polského nejvyššího soudu ukončila činnost, vyzve ji komise k zaplacení pokuty, která v současnosti činí okolo 70 milionů eur (1,7 miliardy korun).

Evropská komise zahájila řízení s Polskem kvůli zpochynění nadřazenosti unijního práva

Číst článek

Podobnou výzvu již komise Polsku poslala kvůli odmítnutí ukončit práce ve hnědouhelném dole Turów u českých hranic, Varšava však zatím neuposlechla.

„Členské státy dosud vždy zaplatily své pokuty. Komise má potřebné nástroje, aby zajistila, že platby do rozpočtu Evropské unie se uskuteční. Pokud je to nutné, strhne je z jiných fondů Evropské unie,“ uvedl mluvčí komise Christian Wigand.

Unijní exekutiva polskou odpověď na svůj dopis z 22. prosince „rychle vyhodnotí“ a rozhodne o dalších krocích, dodal.

Nejvyšší soudní instance Evropské unie loni v létě konstatovala, že polská disciplinární komora, která rozhoduje o postavení soudců a prokurátorů, o jejich trestním stíhání a o případném uvalení vazby, není v souladu s unijním právem.

Polská vláda následně oznámila, že činnost orgánu ukončí. Evropská komise však v září konstatovala, že komora nadále pokračuje v projednávání dříve zahájených případů. Unijní exekutiva proto soud požádala o udělení pokuty. Soudci v Lucemburku na konci října rozhodli, že Polsko bude platit milion eur denně, dokud komoru zcela nezruší.

ČTK

Zdroj