Evropská komise navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur. Vláda neprovedla opatření proti korupci

3 měsíce starý 13

Evropská komise (EK) navrhla pozastavit Maďarsku 65 procent prostředků na operační programy z politiky soudržnosti. Jedná se přibližně o 7,5 miliardy eur. Maďarsko neprovedlo 17 nápravných opatření, která se zavázalo splnit do 19. listopadu. Komise zároveň schválila maďarský plán obnovy, výplatu peněz ale podmínila reformami. 

Shledali jsme, že Maďarsko ve svých reformách dostatečně nepokročilo a musí splnit zásadní milníky, aby dosáhlo na své fondy na obnovu a odolnost,” oznámila Evropská komise ve středu na twitteru. Návrh nyní unijní exekutiva zašle všem členským zemím, musí ho schválit většina.  Maďarsko může do dvou měsíců situaci napravit. V takovém případě by Brusel vzal návrh zpět.

Dále čtěte

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Svoboda potřebuje nezávislá média. Podpořte nás a buďme společně silnější

číst článek »

Brusel již dříve vyzval členské státy, aby při rozhodování nepodlehly tlaku Maďarska. Orbánova vláda v posledních měsících zablokovala zásadní rozhodnutí EU, jako jsou balíček pomoci Ukrajině ve výši 18 miliard eur a dohoda o celkové minimální daňové sazbě.

Myslím si, že to může být dostatečný motiv k tomu, aby se děly věci,” řekla v neděli podle ČTK novinářům místopředsedkyně EK Věra Jourová. Částka 7,5 miliardy eur odpovídá téměř pěti procentům odhadovaného letošního hrubého domácího produktu Maďarska. Podle Jourové by mohla maďarskou vládu přimět, aby po letech sporů začala problémy řešit.

Maďarsko se může stát prvním státem Evropské unie, kterému budou odebrány peníze kvůli pravidlům podmiňujícím čerpání z unijního rozpočtu dodržováním principů právního státu.

Unijní orgány dlouhodobě kritizují Orbánův přístup k justici, omezování plurality médií, práv menšin a činnosti nevládních organizací a akademických svobod. Europoslanci se minulý týden v usnesení shodli, že Maďarsko už není plnohodnotnou demokracií. Orbán ale nařčení odmítá a na kritice komise a evropských hodnot dokonce staví svou domácí politickou kampaň.

Podrobnosti připravujeme.

Zdroj