Evropská komise schválí český plán obnovy, Babiš uvítá von der Leyenovou v Praze

4 měsíce starý 39

Komise dostala českou investiční strategii začátkem června a na její zhodnocení měla dva měsíce. Její experti neshledali v plánu žádná zásadní pochybení, která by Brusel přiměla lhůtu překročit a vyžadovat nápravu, jako tomu bylo v případě Maďarska. U něho má Evropská komise problém s nedostatečným bojem proti korupci u veřejných zakázek. Česko splnilo veškerá zásadní kritéria, podle nichž má být například 37 procent peněz určeno na klimaticky šetrné projekty a 20 procent na digitalizaci.

Babiš dopoledne uvítá předsedkyni komise v budově Státní opery, při jejíž nedávné miliardové rekonstrukci byly využity nové technologie. Von der Leyenová, která již se schválenými plány objela více než polovinu členských zemí EU, by s premiérem měla probrat podrobnosti české strategie či vyhlídky na oživení české ekonomiky.

Česko by kromě přímých dotací ve zmíněné výši mohlo z fondu získat i výhodně úročené půjčky. Na rozdíl od některých jiných zemí o ně však zatím nepožádalo, ačkoli Babiš před červnovým summitem tuto možnost otevřeně podpořil.

Zdroj