Evropská komise se chce zbavit poloviny bruselských budov. Zaměstnanci se mají přesunout na home office

2 měsíce starý 54

Při procházce bruselskou čtvrtí Leopold stojí na každém kroku kancelářské budovy, kde sídlí pracovníci Evropské komise a dalších unijních institucí. V příštích letech by jich ale mělo ubýt. Unijní exekutiva se totiž chce do roku 2030 zbavit zhruba poloviny svých kanceláří a zaměstnance přesunout z velké části na home office. Belgická vláda aktuálně podle bruselských médií jedná s Komisí o koupi 32 starých kancelářských budov.

Brusel 20:20 1. dubna 2023

Evropské vlajky před budovou Evropské komise | Zdroj: Profimedia

Evropská komise se chce zbavit některých svých budov, aby byla více digitální a „zelenější“. Chce tím tak snížit energetickou zátěž svých kancelářských budov. Rozhodnutí přišlo už roce 2021 během covidové pandemie.

Ukrajina je na vstup do Unie připravená lépe, než bylo Česko. Problém je ale korupce, hodnotí novinářka

Číst článek

V Bruselu by tak Evropské komisi mělo zůstat asi 25 objektů. Hlavní sídlo v budově Berlyamontu v Evropské čtvrti – naproti sídlu Evropské rady – zůstane zachované. Komise zároveň uvažuje o přesunu některých svých úřadů do severní části Bruselu.

Podle města by to mohlo přispět k rozvoji této spíše zanedbanější části města. Proti tomuto přesunu ale vystupují odbory, které zastupují zaměstnance Evropské komise. Odbory upozorňují na vysokou míru kriminality a užívání drog v Severní čtvrti.

Užívání kokainu v Komisi?

Kvůli přesunu nastala v lednu a únoru mezi unijními odbory a jedním z představitelů města Bruselu pikantní roztržka. Bruselský státní tajemník pro urbanismus Pascal Smet měl totiž tehdy na jednání s úřadem Evropské komise pro infrastrukturu odmítnout argument, že se zaměstnanci Komise obávají drogových problémů v severní čtvrti. Prohlásil, že sami pracovníci Evropské komise rádi konzumují drogy, třeba kokain.

Česko má dalších 17 ‚kostlivců‘. Evropských směrnic, u nichž uběhla lhůta pro přijetí a hrozí pokuty, přibude

Číst článek

Odbory okamžitě zareagovaly dopisem eurokomisaři pro rozpočet Johannesu Hahnovi, v němž si stěžovaly na Smetovy výroky. Smet následně serveru Politico řekl, že komentář mínil v žertu. Zopakoval ale, že drogy se užívají i v Evropské čtvrti, kde sídlí většina evropských institucí.

Belgická vláda aktuálně jedná o koupi celkem 32 starých nemovitostí, což je 350 tisíc metrů čtverečních kancelářské plochy, upozorňují servery L’Echo nebo Brussels Times.

Vláda se podle médií obává, že pokud by nemovitosti od Komise koupili soukromí investoři, vybudovali by na místě další obří kancelářské budovy. Cílem vlády a zejména města Brusel naopak je Evropskou čtvrť více oživit. A vybudovat v ní více bytů včetně sociálního bydlení.

Zdeňka Trachtová

Zdroj