Evropská komise zahajuje s Maďarskem řízení kvůli právnímu státu. Hrozí mu odebrání dotací

3 měsíce starý 135

Evropská komise dnes formálně zahájila s Maďarskem řízení, v jehož rámci mu může také odebrat část dotací z rozpočtu Evropské unie kvůli porušování principů právního státu. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová. Unijní exekutiva totiž v Maďarsku zjistila prohřešky, které mohou ohrozit řádné rozdělování společných peněz.

Komise tak vůbec poprvé sáhla k využití nového mechanismu chránícího unijní rozpočet před korupcí, střety zájmů či podvody.

EU přes odpor Maďarska a Polska přijala pravidla předloni a europoslanci dlouhodobě vyzývali k jejich rychlému uplatnění. Brusel však z politických důvodů nechtěl řízení spustit před maďarskými parlamentními volbami, které se konaly začátkem dubna. V nich s převahou zvítězil dosavadní premiér Viktor Orbán, jehož vládě EU dlouhodobě vyčítá omezování nezávislosti justičních orgánů, plurality médií či občanské společnosti.

Today, we send a notification letter to Hungary formally activating the budget conditionality procedure.

We identified issues that might be breaching #RuleOfLaw in HU and affect the EU budget.

Hungary will have to reply to our concerns and propose remedial measures.

— Věra Jourová (@VeraJourova) April 27, 2022

„Maďarsko bude muset odpovědět na naše obavy a navrhnout nápravná opatření,“ uvedla Jourová, podle níž komise do Budapešti poslala dopis, v němž dala Maďarsku čas na nápravu.

Pokud by Budapešť problémy nevyřešila, může EK navrhnout odebrání části unijních fondů. Toto opatření by musela schválit kvalifikovaná většina členských zemí.

Zdroj