Evropský parlament přijme usnesení k Pandora Papers a polskému soudu

2 měsíce starý 18

foto Schůze Evropského parlamentu ve Štrasburku - ilustrační foto.

Štrasburk - Poslanci Evropského parlamentu budou dnes na závěr aktuální plenární schůze hlasovat o usnesení, které reaguje na odhalení mezinárodního novinářského projektu Pandora Papers. Rovněž přijmou usnesení týkající se nedávného rozhodnutí polského ústavního soudu ohledně nadřazenosti polské ústavy unijnímu právu.

O kauze Pandora Papers parlament diskutoval již na svém minulém zasedání na začátku října. Někteří europoslanci tehdy kritizovali EU za nečinnost v boji proti krácení daní a daňovým rájům. V kauze figuruje i český premiér Andrej Babiš, který si podle zjištění novinářů pořídil nemovitosti skrze poměrně složitou síť offshorových firem.

Poslanci rovněž přijmou usnesení v návaznosti na úterní rozpravu, v níž se střetla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Spor se vede ohledně rozhodnutí polského ústavního soudu, podle nějž některá ustanovení evropských smluv odporují polské ústavě. Von der Leyenová prohlásila, že verdikt podkopává základy EU, a oznámila, že EK podnikne proti Polsku určité kroky. Zatím ale neupřesnila jaké.

Parlament bude dopoledne rovněž projednávat novou podobu směrnice o povinném ručení u motorových vozidel.

Zdroj