Evropští lídři se neshodli, zda jednat s Putinem. Chtějí další ekonomické sankce

4 týdny starý 8

Závěry summitu tak hovoří o možnostech dialogu v oblastech společného zájmu, zároveň ale vyzývají také k přípravě možných dalších ekonomických sankcí vůči Rusku.

Vztahy EU a Ruska jsou podle unijních představitelů i v souvislosti s nepřátelskými akcemi na území některých členských zemí bloku včetně Česka na nejhorší úrovni za dlouhá léta. Prezidenti a premiéři sedmadvacítky proto vyzvali Evropskou komisi, aby připravila „možnosti pro nová restriktivní opatření včetně ekonomických sankcí“.

Nesouhlas Polska

Německo a Francie se zároveň pokoušely prosadit vstřícnější tón včetně možné schůzky s Putinem, která se však po tlaku zvláště Polska a pobaltských zemí do závěrů summitu nedostala.

V závěrech lídři EU pouze vytyčili možné oblasti spolupráce v otázkách společných zájmů jako jsou klimatické změny, zdravotní politika, jaderná dohoda s Íránem či krize v Sýrii a Libyi. „V tomto kontextu Evropská rada prozkoumá formáty a podmíněnosti dialogu s Ruskem,“ uvádí závěry summitu větu, u které byla v původním návrhu zmínka o vrcholné schůzce.

Zdroj