Evropští zemědělci vyjedou protestovat k hranicím. Přidají se i čeští farmáři

před 3 měsíce 86

Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly zemědělce k protestům proti agrární politice Evropské unie. V tiskové zprávě to oznámila česká agrární komora, podle které se mají hromadné demonstrace konat 22. února.

Aktualizováno Praha 12:11 13. 2. 2024(Aktualizováno: 12:40 13. 2. 2024)

Protesty evropských farmářů (ilustrační foto)

Protesty evropských farmářů (ilustrační foto) | Foto: Jonas Roosens | Zdroj: Reuters

Zemědělci v poslední době protestují v mnoha evropských zemích kvůli nesouhlasu s unijní Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.

Francouzští farmáři ukončují protest a blokádu silnic. Vláda jim slíbila desetimiliardovou podporu

Číst článek

Zemědělské delegace v pondělí a v úterý o problémech spojených s unijní politikou a jejími dopady na zemědělství jednali v polských Otrenbusech na jihozápadním okraji Varšavy s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským.

Organizace z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska podle české agrární komory předaly komisaři své požadavky. Ty zahrnují kompenzace zemědělcům za dodržení nových pravidel souvisejících s ochranou životního prostředí, úlevy v oblasti byrokracie a zpřehlednění dotačního systému, a také lepší regulaci ukrajinské produkce mířící na unijní trh.

Zemědělské organizace zároveň vyzvaly k uspořádání protestních jízd k hraničním přechodům, kde se zemědělci setkají se svými kolegy z dalších zemí.

Farmáři kvůli nákladům a nízkým výkupním cenám redukují ovocné sady. Letos se zmenší o 600 hektarů

Číst článek

„Pokud Evropská komise nepředloží plán k reálnému řešení těchto problémů obratem, budou se tyto akce u hraničních přechodu opakovat,“ uvádí česká agrární komora v tiskové zprávě, podle které se také schyluje k masivním protestům na republikové úrovni.

„Jedině společnou koordinací našich požadavků a společným postupem máme šanci upozornit na zoufalou situaci, v níž se evropské zemědělství v současnosti nachází, a vytvořit tlak na evropské i české politiky,“ uvedl prezident agrární komory Jan Doležal.

Demonstranti žádající lepší podmínky pro zemědělce v posledních týdnech komplikovali dopravu a blokovali hranice mimo jiné ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Španělsku či Portugalsku. Protesty souvisí nejen se snahou Evropské unie vypořádat se změnou klimatu, ale i s otevřením trhu pro levné ukrajinské produkty, což má pomoci Ukrajincům čelícím ruské vojenské agresi.

ČTK

Přečtěte celý článek