Evropu čekají zcela jiné zimy. Extrémní vánice budou úřadovat i v Česku

3 měsíce starý 104

Podle vědců se do roku 2050 dají v Evropě očekávat extrémní výkyvy počasí. Intenzivní sněžení by mělo být silnější než doposud, bude však méně časté. Pravděpodobnost normálního sněžení se sníží až o 90 %.

Na změnu počasí v zimních měsících upozornil web servere-weather.eu. Podle meteorologů je na vině globální oteplování, které má dva protichůdné vlivy. Zvyšování vlhkosti vzduchu umožňuje intenzivní sníh, zatímco vysoké teploty snižují pravděpodobnost sněžení. Extrémní vánice se tak budou vyskytovat i v mírném podnebném pásmu.

Důvodem je globální oteplování

Dnes můžeme vidět extrémní vánice v Alpách, severním Norsku a ve Skandinávii. V průběhu následujících let bychom takové počasí mohli zaznamenávat také v celé západní a střední Evropě.

Extrémní počasí zaznamenávají meteorologové v posledních letech stále častěji – a nejde jen o sněhové srážky. Zvyšuje se také počet dní s nadprůměrnými vedry, silnými dešti a ve střední Evropě, konkrétně v Česku, jsme letos mohli zaznamenat také další unikát – tornádo.

Globální oteplování zapříčiňuje to, že teplejší vzduch dokáže udržet více vody. Při každém stupni, o který se Země oteplí, naroste o 7 % kapacita mraků zadržujících vodu. V budoucnu lze tedy očekávat i více dešťových srážek. Dnes můžeme silné deště zaznamenávat v Evropě, Asii a Americe. Podle vědců se v budoucnu nevyhnou ani například Španělsku.

Zdroj