Evropu paralyzují stávky. V Německu kolabuje doprava, protestovat budou i Britové

2 měsíce starý 25

Hořící radnice, střety s policií, kupa odpadků před světoznámými památkami a údajně až miliony protestujících v ulicích. Tak vypadaly protesty ve Francii, kde lidé brojí proti zvýšení důchodového věku ze 62 na 64 let. Další vlnu stávek svolaly odbory na úterý.

Země galského kohouta ale není jediná, kterou trápí velké protesty. Masivní a plošná 24hodinová stávka zasáhla s úderem nedělní půlnoci také Německo. Tam pro změnu protestují zaměstnanci v dopravě, kteří požadují kvůli inflaci zvýšení platů. Informoval o tom web německé televize Deutsche Welle.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Demonstranti ve Francii útočili mačetami a sekerami. Policisté proti nim tvrdě zasáhli

V sousedním státě tak kolabuje letecká, vlaková, lodní, autobusová i podzemní doprava, protože mnozí zaměstnanci zkrátka nepřišli do práce. Jen v leteckém sektoru ovlivní protesty v pondělí statisíce cestujících.

Generální stávku zorganizovaly dvě odborové organizace. První z nich je Verdi, která zastupuje 2,5 milionu zaměstnanců ve veřejném sektoru, a to v primárně v hromadné dopravě a na letištích. Druhou je EVG pod kterou spadá 230 tisíc zaměstnanců národního dopravce Deutsche Bahn.

„Zvýšení platů je otázka přežití pro tisíce zaměstnanců. Ti lidé jsou nejen nedostatečně placení, ale také beznadějně vyčerpaní,“ prohlásil šéf Verdi Frank Werneke.

Situace v Česku

Stávka v Německu se dotýká i cestujících v České republice. Vlaky Českých drah (ČD) pro mezinárodní dálkovou dopravu stojí v Děčíně. Regionální spoje pak jezdí až do Dolních Žleb, což je poslední zastávka před německými hranicemi. Podle ČD se na české straně hranic nepotýkají s komplikacemi. „Jelikož jsme o stávce informovali dlouho dopředu, stejně tak německá strana, nejsou komplikace například s hromaděním lidí v Děčíně,“ uvedly ČD.

Mluvčí pražského letiště Klára Divíšková informovala o zrušení 25 letů na Letišti Václava Havla v Praze v době stávky. Problémy na letišti podle ní nejsou. „Samozřejmě stále platí doporučení, aby si cestující hlídali na webových stránkách, ideálně toho dopravce, informace o svém letu,“ dodala.

Stávka v Británii

Zatímco se pevninská Evropa zmítá v protestech, stávku už pečlivě plánují také ve Velké Británii. Pracovní výpadek je naplánovaný na pátek 1. dubna a potrvá údajně až do 9. dubna.

Stávkovat budou zaměstnanci na letišti Heathrow. I tentokrát se bude bojovat o zvýšení platů a optimalizaci pracovního přetížení.

„Pracovníci na letišti Heathrow mají chudinské mzdy, zatímco výkonný ředitel a vrcholoví manažeři si užívají vysoké platy. Jsou to ale pracovníci letiště, kdo může za jejich úspěch. Zaslouží si proto férové zvednutí platu,“ sdělila generální tajemnice odborů Sharon Grahamová.

Stávka tak zřejmě ochromí leteckou dopravu v Británii, a to i během Velikonočních svátků. Informoval o tom list The Independent.

Mezitím se protestuje také v Izraeli. Tam rozčílila občany reforma soudnictví, která by koalici poskytla kontrolu nad jmenováním soudců nejvyššího soudu a umožnila vládě přehlasovat soudní rozhodnutí s prostou parlamentní většinou. Ve hře je i vyhlášení generální stávky.

Zdroj