Exekutoři by mohli dostat náhradu nákladů za zastavení bezvýsledné exekuce

6 měsíce starý 10

foto Příkaz k exekuci, exekuce, exekutor, desky, složka - ilustrační foto.

Praha - Exekutoři by se mohli od státu dočkat paušální náhrady nákladů, které vynaloží na zastavení tzv. bezvýsledných exekucí. Počítá s tím novela exekučního řádu, kterou dnes schválila vláda. Novináře o tom po zasedání vlády informoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ministerstvo spravedlnosti chce, aby Sněmovna změnu přijala v prvním čtení. Podle původní úpravy neměli exekutoři dostávat u marných exekucí žádné náhrady, což se chystali napadnout u Ústavního soudu. Spravedlnost vypočítala, že potřebuje navýšit svou rozpočtovou kapitolu o 1,2 miliardy korun.

Aktuální návrh odsouhlasili podle ministerstva spravedlnosti předsedové poslaneckých klubů stran vládní koalice a zástupce klubu hnutí ANO. Přesto s ním nesouhlasilo ministerstvo financí vedené Zbyňkem Stanjurou z vládní ODS. Úřad rozporoval výši paušálu a vadil mu dopad na státní rozpočet.

Zastavování tzv. bezvýsledných exekucí je novinkou od 1. ledna, podle odhadů Exekutorské komory (EK) má už letos zbavit exekucí zhruba 50.000 až 80.000 lidí. Týká se exekucí, v nichž se za posledních šest let nepodařilo nic vymoci a které nezahrnují nemovitost. Exekutor vyzve věřitele ke sdělení, zda souhlasí se zastavením exekuce. Pokud věřitel nevyjádří nesouhlas a nesloží zálohu na další vedení exekuce, exekutor zabavení majetku zastaví. Složením zálohy lze šestiletou lhůtu prodloužit o další tři roky, a to maximálně dvakrát. Celková doba bezvýsledné exekuce nesmí překročit 12 let.

Exekutor by měl podle návrhu ministerstva získat jako náhradu nákladů spojených se zastavením bezvýsledné exekuce paušál ve výši 1050 korun plus DPH. Peníze bude platit stát, respektive exekuční soud. Podmínkou bude, že exekuce byla nařízená před 1. lednem 2022.

EK odhaduje, že zastavení bagatelních exekucí by se mohlo týkat 700.000 až 800.000 řízení. Prezident komory Jan Mlynarčík k tomu už dříve řekl, že exekutoři si sice uvědomují, v jaké situaci je státní rozpočet, ale jenom za poštovné by podle něj v těchto případech zaplatili 100 milionů korun.

"Komora vnímá pozitivně, že se zodpovědní aktéři snaží napravit současnou neutěšenou situaci, kdy byl exekutorům v rozporu s ústavními normami zpětně vyvlastněn jejich nárok na náklady exekuce," sdělila na dotaz ČTK mluvčí stavovské organizace Eva Rajlichová. Zároveň ale poukázala na to, že návrh se má týkat jen exekucí zahájených do 1. ledna 2022, takže hrozí, že za pár let se bude celá situace opakovat. "Komora by preferovala systematickou, nikoliv jednorázovou právní úpravu," podotkla. Navržená částka je podle Rajlichové pod hranicí rentability.

Zdroj