„Můj Bože, podívejte se na to lešení,“ neskrývá Quest svůj údiv, když ve výtahu projíždí kolem obrovského množství železných trubek. „Myslím, že to, co vás opravdu dostane, je velikost, rozsah a skutečnost, že se to podařilo udělat za nějaké čtyři roky,“ dodává moderátor CNN.
ČTĚTE TAKÉ: Problém před olympiádou? Šampionka se obává špinavé Seiny. Zaplavu si v ní, slíbil Macron
Odborníkům se podařilo znovu vybudovat i složitou konstrukci dřevěné střechy, která v roce 2019 vyhořela do základů. „Museli jsme pro ni najít ve francouzských lesích tisíce dubů,“ říká šéf obnovovacích prací Philippe Jost. Podle něj bylo nutné najít i velké množství odborníků, jako jsou tesaři, truhláři či kameníci, aby oprava působila co nejvěrohodněji. „Veškerá naše logistika je zde velmi důležitá. Podílí se na tom 2 250 firem a umělců,“ upřesňuje.
Podle Josta je nejdůležitější, že na první pohled není vůbec poznat, co zůstalo po požáru zachované a co se muselo dostavět. „Jsou to stejné kameny a stejný typ práce, což je úcta, kterou té památce dlužíme,“ vysvětluje Questovi.
Ačkoliv požár katedrálu v roce 2019 téměř kompletně zničil, Jost říká, že obnovovací práce už jsou z 85 až 90 procent hotové. „Mnoho lidí říkalo, že nám to bude trvat 20 let, ale my to zvládneme do pěti. A zvládáme to perfektně,“ pyšní se Jost.
Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části středověké budovy. Příčina požáru nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci či nedopalek cigarety.
Památku, chráněnou organizací UNESCO a proslavenou románem Victora Huga Zvoník u Matky Boží, před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně. To je přibližně dvakrát tolik, co Eiffelovu věž. Pokud vše půjde podle plánů, měla by se katedrála Notre-Dame pro návštěvníky opět otevřít letos v prosinci, informuje pařížská turistická centrála.