Exministr Havlíček: Pomoc kvůli zdražení energií musí být plošná. Vymyslet jiný přístup bude trvat

3 týdny starý 34

Ceny plynu pro evropský trh znovu překonaly maxima. Vláda Petra Fialy (ODS) chce proto projednat a příští týden schválit formu pomoci těm, kterých se nárůst cen dotýká nejvíc. Program podpory začne fungovat od ledna a jít má o rozšíření příspěvku na bydlení nebo mimořádné okamžité pomoci. Minulá vláda podle europoslance Luďka Niedermayera (za TOP 09 a STAN) postupovala špatně, když populisticky vztáhla plošnou pomoc na všechny bez rozdílu.

Praha 15:37 22. prosince 2021

Exministr Havlíček je přesvědčený, že jediný možný způsob pomoci odběratelům energií v Česku je právě plošná pomoc | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Pomohlo se sice všem, ale málo, kritizuje europoslanec a apeluje: „Vraťme se k datům, je třeba jít adresným směrem.“

Jakými nástroji chce nová vláda zkrotit vysoké ceny energií?

Niedermayer má za to, že důležitým prvkem v řešení situace je hledání cesty ke snížení spotřeby energií a podpora programů jako Zelená úsporám. „To je velmi dobrý směr, ale zatím byly podobné programy cíleny spíš na lidi s vyšším příjmy, protože na začátku vyžadovaly poměrně značnou investici,“ uvažuje.

Nezanedbatelnou část energetické krize si Česká republika způsobila nedostatečnou regulací obchodníků s energiemi, myslí si europoslanec.

„Pokud to budeme řešit individuálním způsobem, tak než ho vymyslíme, než si lidé vystojí frontu, než se rozhodne, kdo dostane a kdo ne...“

Karel Havlíček

S tím ale nesouhlasí bývalý ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (za ANO), protože zdražení energií se dotýká drtivé většiny domácností a firem.

Další zdražení

Proto je přesvědčen, že jediný možný způsob pomoci odběratelům energií v Česku je právě plošná pomoc. „Týká se to všech,“ upozorňuje a dodává, že v příštím roce nás čeká další zásadní zdražení.

„Pokud to budeme řešit tím individuálním způsobem, tak než ho vymyslíme, než si lidé vystojí frontu, než se rozhodne, kdo dostane a kdo nedostane… tak ty domácnosti budou mít velký problém. Proto navrhujeme plošnou cestu.“

Spíš na stranu individuálního přístupu se staví ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. „Individuální cesta je správná. Státní sociální politika dokáže rozlišovat, kdo má a nemá zdroje nebo majetek na to, aby zvládl vzrůst cen energií pokrýt z vlastních prostředků,“ vysvětluje.

Větší podporu by Šmejkal směřoval na podporu poradenského sektoru, který může občanům pomoct vyvarovat se chyb v hospodaření. „S žadateli o dávky je potřeba dál pracovat, chybí tady tlak na jejich aktivitu,“ konstatuje.

Zuzana Marková, Martina Mašková

Zdroj