Experimentální průzkum: Volby by drtivě vyhrály koalice

1 týden starý 53

Za průzkumem stojí skupina vědců z katedry sociologie Filozofické fakulty UK a Sociologického ústavu AV ČR, kteří se rozhodli zjistit, jestli je možné dělat přesné predikce i z dat na základě ankety.

V ní získala koalice Trikolóry, Svobodných a Soukromníků podporu 3,8 procenta, ČSSD 3,7 a komunisté 3,2 procenta. V průzkumu figurují ještě Zelení s podporou 0,9 procenta.

Do ankety s vedle čtenářů Novinek zapojili rovněž čtenáři serverů SeznamZprávy a DeníkN. Celkem autoři dostali ke vyhodnocení 105 tisíc dotazníků, z nichž s ohledem na extrémní náročnost zpracování náhodně vybrali polovinu.

Autoři zdůrazňují, že průzkum byl experimentem.

„Zkrátka jsme připravili anketu, kterou mohl vyplnit každý, kdo chtěl. K přesnému výsledku se nesnažíme dostat skrze reprezentativní data, ale skrze jejich chytré, a nutno říct že matematicky komplexní, zpracování,” osvětlili autoři.

Za úspěch by nepovažovali situaci, kdy by se výsledky ukázaly přesnější než data agentur, ale „kdyby se metoda ukázala dostatečně prakticky využitelná, že by agentury do pár let začaly náš přístup v nějaké podobě používat jako doplněk toho, co už dělají”.

Model není postavený na reprezentativním vzorku populace, ale na tom, jak „různé charakteristiky respondentů ovlivňují pravděpodobnost volby jednotlivých stran”.

Zdroj