Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy by měl podle prokuratury stanout před soudem kvůli obviněním z korupce a nezákonného financování kampaně z roku 2007. Peníze měly plynout z Libye. Informovala o tom podle agentury Reuters francouzská finanční prokuratura.

Paříž 7:42 12. května 2023

S tvrzením jako první přišel jeden ze synů někdejšího libyjského autokrata | Foto: Laurent Cipriani | Zdroj: ČTK/AP

Prokuratura vyšetřovala tvrzení, že bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí poslal na Sarkozyho volební kampaň miliony eur v hotovosti. S těmito tvrzeními jako první přišel jeden ze synů někdejšího libyjského autokrata.

Soud poslal Sarkozyho na rok do vězení. Uznal ho vinným z korupce a obchodování s vlivem

Číst článek

Francouzská finanční prokuratura uvedla, že Sarkozy je jedním ze 13 lidí, kteří by měli být souzeni. Exprezident konkrétně čelí obvinění ze „zatajování legalizace výnosů z trestné činnosti, pasivní korupce, nezákonného financování kampaní a zločinného spolčení s cílem spáchat trestný čin, za který lze uložit deset let vězení“.

Strany sporu nyní mají vyložit své argumenty před vyšetřujícím soudcem, který rozhodne o tom, zda doporučení prokuratury vyhoví.

Sarkozy obvinění vždy odmítal. Jde přitom jen o jednu z kauz, kvůli nimž byl v uplynulých letech stíhán. V březnu 2021 byl odsouzen ke třem letům vězení, z toho dvěma podmíněně, za úplatkářství a obchodování s vlivem. V tomto případě má ještě příští týden rozhodnout odvolací soud.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Exprezident Francie Sarkozy může skončit u soudu. Peníze na kampaň mu měl poslal diktátor Kaddáfí

  2. Faksa dal v letošním play-off první gól a pojistil výhru Dallasu. Carolina vyřadila New Jersey

  3. ‚Opravdový milník.‘ Vítr je v Británii poprvé hlavním zdrojem elektrické energie

  4. Muska má v čele Twitteru nahradit ‚sametové kladivo‘ z televize. Může uklidnit obavy inzerentů

  5. CIA má expertku na prevenci sexuálního obtěžování. Zaměstnankyně upozorňují na problémy tajné služby

  6. Situace v Pásmu Gazy eskaluje

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme