Extremista, který se možná stane ministrem. Kdo je Ben Gvir, který míří do izraelské vlády

4 měsíce starý 12

Jak bude vypadat příští izraelská vláda, bude zřejmě záležet i na krajně pravicové straně Náboženský sionismus. V jejím čele stojí ultranacionalista Itamar Ben Gvir. Jeho strana se teď stala třetí nejsilnější v zemi, v posledních volbách získala 14 křesel ze 120 a nejspíš ji do vlády pozve vítězná pravicová strana Likud expremiéra Benjamina Netanjahua. Ben Gvir je ale známý pro extremistické názory, za podněcování k rasismu byl dokonce odsouzen.

Praha 11:46 6. listopadu 2022

Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Extremistické postoje zastává Itamar Ben Gvir od mládí. Už v šestnácti letech se připojil ke skupině Kach, krajně pravicové a polovojenské organizaci. Ta je od roku 1994 v Izraeli zařazena na evropský, izraelský a americký seznam teroristických organizací – poté, co zavraždila 29 Palestinců.

Netanjahu vezme do vlády extremisty i rasisty, aby se vyhnul stíhání, míní analytička Kalhousová

Číst článek

To bylo necelé dva roky poté, co se Ben Gvir k organizaci přidal a portrét strůjce masakru měl vyvěšený doma. Poté ho prý sundal.

V roce 1995 na sebe Ben Gvir upozornil tím, že se podílel na zastrašování tehdejšího premiéra Jicchaka Rabina a z jeho cadillacu ulomil ozdobu. O dva týdny později byl premiér, který se zasazoval za mírová jednání s Palestinci a byl za to mezinárodně oceňován, zavražděn.

Kvůli extremistických názorům byla Ben Gvirovi zapovězena povinná vojenská služba, upozorňuje agentura AP. Ta je v Izraeli povinná pro ženy i muže.

Ben Gvir veřejně vystupoval proti Arabům, podněcoval k zákazu arabsko-židovských sňatků. Navrhoval také vyhošťovat neloajální Palestince ze Státu Izrael s tím, že by sám určoval, podle jakých kritérií by se míra loajality posuzovala.

Izraelské parlamentní volby vyhrála strana Likud expremiéra Netanjahua

Číst článek

Věnoval se také právu a zastupoval židovské radikály a teroristy. V roce 2007 byl sám odsouzen za podněcování k rasismu.

Právě hluboká znalost práva a propustnosti zákonů mu pomohla vyhnout se sankcím, které by mu mohly bránit při vstupu do voleb a v roce 2021 se stal členem izraleského parlamentu.

Příčinu jeho aktuálního úspěchu, kdy Náboženští sionisté zvýšili počet svých křesel v Knesetu ze šesti na čtrnáct, připisuje agentura AP změnám nálad v izraelské společnosti. A posunu izraelských voličů doprava.

Požehnání od expremiéra

Podle agentury AP získal Ben Gvir jakési požehnání pro účast ve volbách od expremiéra Benjamina Netanjahua, který čelí obvinění z korupce. Právě úpravou podmínek pro stíhání politiků za korupci, se chce Ben Gvir zabývat. Konkrétně hovoří o prosazení zákona, který by podmínky upravoval.

Netanjahu, jehož strana Likud dostala od voličů největší podporu a ve 120členném Knesetu dosáhla na 32 křesel, mu údajně přislíbil ministerské křeslo. Ben Gvir se netají tím, že usiluje o post ministra vnitřní bezpečnosti.

Zvažovaná přítomnost ultra-pravicové strany ve vládě značí podle komentátorů obrat k extremismu a skutečnosti, že se Izrael stane ortodoxním státem.

Israel’s big winner for tonight Itamar Ben Gvir, Jewish Power chair, plans to be the next Homeland Security Min, who as a lawyer defended Jewish terrorists in courts, threatened (95) the late assassinated PM Rabin, convicted 8 times in incitement and related felonies #Israelex22 pic.twitter.com/aRTVmO0Ziz

— ‏Tal Schneider טל שניידר تال شنايدر (@talschneider) November 1, 2022

Kromě větší kontroly justice mluví Ben Gvir také o vyhoštění neloajálních politiků ze země. Rovněž podporuje negativní nálady vůči komunitě LGBT, politici Náboženského sionismu mluví o lidech jiné sexuální orientace jako o zvěři.

Strana chce mimo jiné usilovat o anexi Západního břehu Jordánu. Podle Bena Gvira lidé již dlouho čekali na pravicovou vládu, kterou jim teď on může nabídnout. Říká, že už mnoho let je jeho misí záchrana Státu Izrael.

Nejvíce jeho příznivců pochází z okolí při západní části řeky Jordán, kde má kořeny i Ben Gvir, který pochází z Hebron. Tato oblast je domovem právě ortodoxních židů, Ben Gvirových přívrženců, kteří se vyznačují silně pravicovými názory.

Kateřina Burešová

Zdroj