Facebook na prahu kolapsu? Obří skandál může firmě zlomit vaz, prošetří ho Kongres

2 měsíce starý 18

Společnost Facebook neprožívá nejlepší rok. Zatímco se technologický gigant snaží bojovat s odlivem uživatelů na své vlajkové sociální síti, zahnali ho američtí novináři do slepé uličky.

Kaskádu skandálů v září odstartoval prestižní deník Wall Street Journal, který v investigativním článku poukázal na to, že Facebook údajně úmyslně ničí psychické zdraví dospívajících dívek a nezvládá regulovat obsah v afrických a asijských zemích.

Na konci října udeřili američtí novináři znovu. Hned 17 mediálních organizací v USA se spojilo při práci na investigativním projektu The Facebook Papers, při kterém žurnalisté prohledali stovky interních dokumentů společnosti. Analýza ještě hlouběji rozpracovává myšlenky, které zasel Wall Street Journal, a jasně ukazuje, jak je Facebook prorostlý nekalými praktikami.

Facebook ví, že má spoustu problémů. Jak ale z investigativy vyplývá, kvůli strachu ze ztráty obliby je příliš nechce řešit. „Facebook nezvládá regulovat obsah v zemích, kde se nemluví anglicky. Platformu využívají i obchodníci s bílým masem,“ napsala například americká CNN, která se investigativního projektu účastnila.

Rozpoutal Facebook útok na Kapitol?

Největší pobouření vyvolalo zjištění, že je Facebook pravděpodobně nepřímo zapletený do útoku na Kapitol. Americká společnost se z lednového nájezdu příznivců Donalda Trumpa na budovu Kongresu dosud nevzpamatovala. Projekt The Facebook Papers teď ukázal, že algoritmy sociální sítě napomohly k tomu, že se do americké historie vůbec takový černý den zapsal.

Vedení Facebooku po útoku tvrdilo, že ze sociální sítě včas mizely příspěvky extremistické skupiny podporovatelů Trumpa, kteří se sdružovali v hnutích jako QAnon, Proud Boys či Stop the Steal. Podle novinářů ale Facebook nenávist naopak rozdmýchal. Společnost měla vědět o tom, že takové extremistické skupiny fungují, jenže je nemazala a aktivitu uživatelů posuzovala pomalu a jednotlivě.

To může souviset i se dvěma jevy, na které v září upozornil list Wall Street Journal. Facebook ze strachu ze ztráty uživatelů upravil algoritmy tak, aby někteří lidé podlehli konfirmačnímu zkreslení a měli pocit, že mají všichni stejný názor, a naopak aby se jiní lidé na síti hádali a trávili na ní tím pádem více času. Což se dá zařídit například vytipováním prvního komentáře, který se lidem zobrazí pod příspěvkem.

Co bude s Facebookem dál?

Nová obvinění vznesená proti Facebooku jsou podle některých expertů natolik závažná, že mohou ohrozit i existenci společnosti. Vedení sociálních sítí jakékoli pochybení odmítá. Zkrácenou analýzu projektu The Facebook Papers dostali k prostudování zákonodárci Kongresu, kteří v minulosti šéfa Facebooku Marka Zuckerberga už několikrát grilovali na koberečku v Kapitolu.

V reakci na všudypřítomnou kritiku Facebook ještě v září odložil projekt Instagram Kids, sociální sítě určené výhradně pro děti. Později se služba potýkala s masivním výpadkem. Napjatou situaci ve firmě a kolísavé výsledky se šéf Zuckerberg snaží vyřešit rebrandingem celé společnosti. Facebook před časem oznámil, že plánuje změnu svého jména. Nikoli ale názvu prvotní sociální sítě.

To by znamenalo, že se Facebook může vydat podobným směrem jako Google, který stvořil mateřskou společnost Alphabet, pod kterou kromě zmíněného vyhledávače spadá celá řada dalších projektů.

Zuckerbergova společnost totiž mimo správu sociálních sítí Facebook a Instagram a aplikace WhatsApp pracuje například na chytrých brýlích, na brýlích pro rozšířenou realitu, kryptoměně a nově též na projektu metaverse – virtuálního světa, kde by se lidé mohli scházet jako ve skutečném životě. Z těchto informací je zřejmě, že se Facebook už nechce identifikovat jen jako pouhá sociální síť a hodlá významně rozšířit sféru vlastního podnikání. Otázkou je, zda na to během řešení tohoto poprasku bude mít čas.

Zdroj