Farský odlétá na půl roku studovat do USA. Na klíčová hlasování přiletím, slibuje

5 měsíce starý 133

„Fulbrightova komise podpořila můj projekt How to Transform 250 Years of U.S. Federalism Into a Road Map for Next 25 Years of EU? (Jak proměnit 250 let amerického federalismu do cestovatelské mapy pro příštích 25 let EU?, pozn. red.), který díky stipendiu dostanu možnost v příštím půl roce realizovat na Oregon State University,” napsal Farský na svůj Twitter s tím, že je to pro něj jedinečná možnost, jak rozvíjet dál svou profesní kariéru.

3/3 souvislosti rezignuji na post předsedy klubu STAN a zároveň během svého pobytu v USA budu svůj plat posílat neziskovým organizacím jako jsou Člověk v tísni, Paměť naroda, Skaut. V případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo mou osobní přítomnost kdykoli přiletím zpět.

— Jan Farský (@JanFar_sky) January 10, 2022

Půlroční stáž prý konzultovat jak s šéfem strany Vítem Rakušanem, tak s premiérem Petrem Fialou (ODS). Oba ho prý podpořili.

Farský v souvislosti s půlroční zahraniční stáži rezignuje na post šéfa poslanců hnutí STAN a poslanecký plat prý bude posílat neziskovým organizacím. Samotného mandátu poslance se ale vzdát nehodlá. „V případě zásadního hlasování, které by vyžadovalo mou osobní přítomnost, kdykoliv přiletím zpět,” slibuje.

Reakci Rakušana, zda by se podle něj Farský měl kvůli půlroční absenci a praktickému zastavení práce poslance vzdát mandátu úplně, Novinky zjišťují.

Dvaačtyřicetiletý Farský vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. U komise uspěl s projektem, který se zabývá možností transformace 250 let amerického federalismu do plánu pro příští čtvrtstoletí Evropské unie. Realizovat ho bude na Oregonské státní univerzitě.

Fulbrightova komise spravuje programy pro studenty, vědce, přednášející, středoškolské učitele a pracovníky neziskových organizací na obou stranách Atlantiku. Na financování se podílí česká i americká vláda, program asistentů pro výuku angličtiny však financuje převážně české ministerstvo školství. Od spuštění programu v roce 1991 prošlo Fulbrightovým programem přibližně 2100 českých a amerických stipendistů.

Anketa

Měl by Jan Farský kvůli půlroční stáži v USA rezignovat na poslanecký mandát úplně?

Ano, práci poslance nemůže zároveň se zahraničním studiem vykonávat plnohodnotně.

Ne, stačí, že bude přilétat na klíčová hlasování.

Celkem hlasovalo 595 čtenářů.

Zdroj