Favoriti na Hrad nejsou brilantní rétoři. Babiš ale odpaluje atomové bomby, míní komentátoři

4 měsíce starý 68

Úterý 8. listopadu je posledním dnem, do kterého musí kandidáti na prezidenta odevzdat podpisy od občanů nebo poslanců, aby se mohli účastnit boje o Hrad. Hlavní část kampaně ale podle komentátora Deníku Martina Komárka začne až později. „Všechno bude směřovat k prosinci a lednu, kdy budou televizní střety. Kandidáti na sebe budou nemilosrdně útočit, v tom je mistr Andrej Babiš, který odpaluje atomové a pachové bomby proti svým soupeřům,“ řekl Komárek.

Komentátorka týdeníku Echo Lenka Zlámalová očekává spíše krátkou kampaň. „Jsme v půlce listopadu, pak začíná advent. Nemyslím si, že se někdo bude zabývat sledováním prezidentských debat. Natvrdo to odstartuje až začátkem ledna,“ sdělila a dodala, že se mohou objevit i dehonestační kampaně. Domnívá se, že jejich obsah ovlivní situace ve společnosti. „Volíme v nejvyhrocenější době, kdy klesá životní úroveň, je tu energetická krize a spousta další nejistoty,“ připomněla komentátorka.

Podle komentátora Českého rozhlasu Plus Radka Kubička bude prezidentská kampaň ruleta do poslední chvíle a na konečném výsledku se podepíšou televizní debaty. „Lidé budou konfrontováni s tím, jak se kandidát vyjadřuje,“ popsal Kubičko.

Současné průzkumy naznačují, že by do druhého kola prezidentských voleb postoupili Andrej Babiš a Petr Pavel. Oba kandidáty tíží komunistická minulost. Podle Martina Komárka to ale pro voliče není takový problém. „Vadit bude to, že Andrej Babiš je podezřelý, že byl agentem StB, a u Petra Pavla to, že jeho kariéra kontrarozvědčíka a komunisty nebyla tak čistá a naivní, jak říká,“ konstatoval Komárek. Problémy jednotlivých kandidátů podle něj ještě na hladinu vyplavou. „Zatím to ukazuje na Petra Pavla, možná že na něj Andrej Babiš má nějakou bombu, ale to i Pavel,“ dodal.

Zlámalová podotkla, že dva hlavní favorité nemají nejlepší vyjadřovací schopnosti. „Ani pan Babiš, ani pan Pavel nejsou rétoričtí mogulové,“ řekla s tím, že v televizních debatách musí udržet nervy na uzdě. „Viděli jsme to před minulými prezidentskými volbami, kdy se zlý a nerudný Miloš Zeman najednou změnil v pohádkového dědečka Miloše,“ zavzpomínala Zlámalová. Andrej Babiš tohle prý neumí.

Zdroj