Fenonemální úspěch, okomentoval Hamáček vyhoštění ruských špionů

1 měsíc starý 13

"To, že jsme jim (Rusku) vyhodili 18 špionů, to je to nejmenší, co můžeme udělat. Byla to správná reakce v prvním momentu," uvedl Hamáček, který je ministrem vnitra a pověřeným ministrem zahraničí. Pokud má nějaký stát "jednotku zabijáků", za které Hamáček označil agenty ruské vojenské tajné služby GRU, musí počítat s následky po odhalení jejich činnosti.

Pokud Rusko bude chtít dál eskalovat napětí kvůli důvodnému podezření o zapojení dvou svých agentů do výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku, Česko se podle Hamáčka obrátí s žádostí o pomoc na spojence. Hamáček doufá i v ekonomickou pomoc pro české firmy, jejichž obchodní vazby s Ruskem utrpí.

Hamáček také poukázal na zvýšenou aktivitu prokremelských dezinformačních webů po odhalení celé záležitosti. "Byli jsme obviněni, že tady děláme něco v žoldu USA," podotkl vicepremiér.

Vyhoštění 18 ruských diplomatů, kteří byli identifikováni bezpečnostními složkami jako agenti tajných služeb, bylo podle Hamáčka výsledkem operace trvající dva týdny. "Já si stojím za každým jedním rozhodnutím za těch posledních 14 dnů, stojím si za každým rozhodnutím té party, která seděla do noci na ministerstvu vnitra a přemýšlela, co s tím,“ prohlásil Hamáček.

Vicepremiér byl mimo jiné kritizován nejen za sesazení Tomáše Petříčka (ČSSD) z funkce ministra zahraničí v minulém týdnu, ale také za plánování cesty do Moskvy, kde chtěl jednat v pondělí o dodávkách ruské vakcíny Sputnik V. Přípravu své ruské mise označil za zastírací manévr. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho verzi ale nepodpořil a opakovaně uváděl, že ho Hamáčkovu cesta není vhodná.

České bezpečnostní složky už 7. dubna informovaly vládní výbor pro zpravodajskou činnost, že za výbuchy muničním skladu ve Vrběticích stáli pravděpodobně dva agenti GRU. Ti jsou podezřelí i z pokusu o otravu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala nebo bulharského obchodníka se zbraněmi Emiliana Gebreva, který měl zbraně a munici z vrbětického skladu přeprodat dál.

Zdroj