Festival Obscene Extreme přilákal do Trutnova přes 2000 lidí

4 měsíce starý 23

foto V Trutnově začal 16. července 2021 festival metalové a extrémní muziky Obscene Extreme. Loni se kvůli pandemii neuskutečnil. V Královéhradeckém kraji jde letos o první větší hudební festival.

Trutnov - V trutnovském areálu Na Bojišti dnes končí festival metalové a extrémní hudby Obscene Extreme. Začal v pátek odpoledne a na programu je okolo 50 kapel převážně z evropských zemí. Návštěvnost byla letos menší než v předchozích letech. ČTK to dnes řekl organizátor akce Miloslav „Čurby“ Urbanec. Letošní 22. ročník se koná kvůli opatřením proti koronaviru v menším rozsahu a za přísných protiepidemických pravidel.

"Lidi jsou nadšení, myslím, že si to všichni užili, všichni se rádi viděli. Každý potřebuje v životě nějaký ventil a poslední dva roky nebyly radostné pro nikoho. Návštěvnost je okolo 2500 lidí, oproti normálnímu Obscenu asi třetinová," řekl ČTK Urbanec.

Na festival dorazili lidé z řady evropských zemích. "Jsou tu lidé ze zemí, ze kterých bych to v této době nečekal, například z Litvy, Rumunska nebo Bulharska. Jsme komunita, která je sice minoritní, ale drží při sobě," řekl ČTK Urbanec.

Největším tahákem byla rakouská kapela Schirenc Plays Pungent Stench, jde o přímé pokračovatele jedné z prvních grindcore/death metalových kapel v Evropě, Pungent Stench. Dnes je na programu 15 kapel, včetně zmíněných Schirenc Plays Pungent Stench nebo také skupin Nuhum, Kulma, Gride nebo Necrovile. Festival končí dnes okolo půlnoci.

Silné bouřky, které zasáhly o víkendu některé regiony Česka, festival nezkomplikovaly. "Počasí se vydařilo, žádná bouřka, krásné letní počasí. V noci na neděli jsme měli lehkou přeháňku, ale to bylo už po programu," řekl ČTK Urbanec.

Festival před pandemií hostil běžně kapely z Ameriky, Austrálie či Asie, letošní ročník nabídl hlavně evropské skupiny. Přijely kapely například z Polska, Rakouska, Slovenska, Nizozemska, Francie, ale i z Izraele nebo Turecka.

"Program pro příští ročník mám už připravený, co se kapel týče, je jasno. Všichni čekáme, co bude. Ta nejistota je nejhorší," dodal Urbanec.

V Královéhradeckém kraji jde letos o první větší hudební festival. Poprvé se festival Obscene Extreme na trutnovském Bojišti konal v roce 1999. Loni kvůli pandemii nebyl, organizátoři jako náhradu uvedli jednodenní akci pod názvem Bojiště žije.

Zdroj