Fiala je na Slovensku. S Hegerem chtějí společně udávat tón EU a prosazovat jádro

5 měsíce starý 115

Fiala se s Hegerem domluvil na tom, že Česko a Slovensko v nadcházejících měsících začne silněji prosazovat své názory v rámci Evropské unie a Višegrádské čtyřky (V4). Oběma zemím k tomu mají pomoci nadcházející předsednictví. Česko bude ve druhé polovině roku předsedat Evropské radě, zatímco Slováci pro změnu povedou právě V4 a k tomu také Slavkovský formát, tedy aliance, kde je kromě Česka a Slovenska ještě Rakousko.

„Je to úžasná příležitost pro tyto dvě bratrské země, aby v jedné době mohly udávat tón a mohly směřovat politiku Evropské unie v těchto třech formátech,“ uvedl slovenský premiér Heger s tím, že Česko i Slovensko jsou proevropské země.

Podle něj jsou aktuální rétoriky Česka i Slovenska v této otázce velmi podobné. „Chceme Evropu dělat silnější ve světovém měřítku. Toto je náboj, který přináším v rámci V4 a přináší ho i pan premiér (Fiala),“ dodal Heger.

Fiala české priority v čele EU nechtěl konkretizovat, ale domluvil se se svým slovenským protějškem na tom, že se oba státy budou vzájemně a pravidelně informovat. „Budeme se je snažit sladit tak, aby to dohromady dávalo nějaký smysl a přineslo to co nejlepší výsledek,“ řekl Fiala na tiskové konferenci po jednání premiérů. Stejně tak to má fungovat například i při nových opatřeních proti šíření pandemie, která by měla ovlivnit cestování mezi oběma zeměmi.

Společný postup s jádrem

Fiala se s Hegerem shodl i v otázce jáderné energie. Oba premiéři jej chtějí v EU zahrnout do energetického mixu coby trvalý čistý zdroj. „Shodli jsme se na tom, že v rámci dalších kroků v rámci Zeleného údělu bude výhodné a nutné postupovat společně, protože máme v zájmu prosazení jádra jako čistého zdroje,“ uvedl český předseda vlády.

Oba preméři zmínili potřebu usilovat o uhlíkovou neutralitu, ale Fiala doplnil, že je jí potřeba docílit bez sociálně ekonomických dopadů, tedy bez dopadů na běžné občany. Heger doplnil, že každá země v EU má v tomto ohledu jinou startovací pozici.

Fiala na začátku tiskové konference poděkoval za mimořádně přátelské přijetí a slovenskou pohostinnost. „Nedovedl jsem si představit, že bych na své první zahraniční cestě navštívil jinou zemi než Slovensko. Pojí nás společná minulost i přátelské vztahy,“ zdůraznil český premiér.

Na Slovensku ho ještě čeká setkání s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a také předsedou Národní rady (slovenský jednokomorový parlament, pozn. red.) Borisem Kollárem.

Zdroj