Fiala, Johnson i von der Leyenová. Politici blahopřejí Macronovi, Le Penová negratulovala

3 měsíce starý 119

„Gratuluji Emmanuelu Macronovi k jeho znovuzvolení prezidentem Francie. Francie je jedním z našich nejbližších a nejdůležitějších spojenců. Těším se na pokračující spolupráci při řešení nejdůležitějších problémů pro naše dvě země i celý svět,“ napsal Johnson na Twitteru.

„Vítězství Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách je úžasnou zprávou pro celou Evropu,“ uvedl v oficiálním prohlášení Draghi. Macron ve volbách porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou, která zastává výrazně euroskeptické názory.

Macronovi k vítězství v prezidentských volbách pogratuloval mimo jiné český premiér Petr Fiala. Francie je důležitý partner ČR, máme zájem rozvíjet intenzivně naše vztahy, uvedl.

„Proti agresi a rozpínavosti Kremlu musí stát silná jednotná EU, k čemuž může Francie velkým dílem přispět. Česko zároveň přebírá po Francii předsednictví v Radě EU. Jsem rád, že můžeme pokračovat v prohlubování spolupráce,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Jako dobrou zprávu pro Evropu vnímá obhajobu Macrona Pekarová Adamová. „Nacionalismus a populismus prohrál, a Francie tak bude nadále partnerem v EU a NATO,“ napsala.

Podle Babiše je druhý prezidentský mandát pro Macrona obrovským úspěchem a dobrou zprávou pro Francii i Evropu. V gratulaci vyzdvihl stabilitu EU.

Na pokračování skvělé spolupráce pro budoucnost EU se těší a Macronovi ke znovuzvolení pogratulovala i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Nizozemský premiér Mark Rutte zaslal prostřednictvím Twitteru Macronovi „vřelé gratulace“ ve francouzštině. „Mám radost, že budeme pokračovat v naší rozsáhlé a konstruktivní spolupráci v EU a NATO a že ještě posílíme již tak skvělé vztahy mezi našimi zeměmi,“ napsal.

Ke gratulacím se připojili i belgický premiér Alexander De Croo a jeho lucemburský protějšek Xavier Bettel, kteří jsou stejně jako Macron centrističtí politici.

Krajně pravicová politička Marine Le Penová uznala porážku v prezidentských volbách ve Francii a vítězství stávajícího prezidenta Emmanuela Macrona. Zisk 43 procent hlasů považuje Le Penová za „zářné vítězství“. Poděkovala všem stoupencům, zejména těm na venkově a v zámoří. Je odhodlaná dál bojovat a připomněla zejména červnové volby do Národního shromáždění. Svému protikandidátovi však nepogratulovala.

Zdroj