Fiala před summitem NATO: Rusko nemůže diktovat podmínky míru

4 měsíce starý 85

Tisková konference premiéra Petra Fialy před odletem. | FOTO: Johana Hovorková, FORUM 24

Premiér Petr Fiala před odletem na summit NATO v Madridu, kterého se účastní také ministr zahraničí Jan Lipavský a ministryně obrany Jana Černochová, potvrdil, že hlavním tématem bude Ukrajina a bezpečnost ve světe v souvislosti s Ruskou agresí. Česká republika usiluje jak o další podporu napadené země, tak i o co nejrychlejší vstup Finska a Švédska do NATO.

Předseda oznámil, že na místě bude zastupovat prezidenta Miloše Zemana. Fiala se bude účastnit tří jednání, během jednoho na dálku vystoupí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Summit se odehrává ve zlomové době. Budeme se věnovat tomu, jak Severoatlantickou alianci připravit na výzvy této doby,“ řekl.

Bude se jednat mj. o další pomoci Ukrajině, a to včetně dodávání zbraní. „Rusko nemůže diktovat podmínky míru,“ zdůraznil Fiala, podle nějž je nutné zamezit ruské agresi, a proto je nutné posilovat východní křídlo NATO. Jednání se budou týkat i spolupráce s Evropskou unií, což je pro Česko zásadní vzhledem k tomu, že v pátek začíná české předsednictví Radě EU. „Podporujeme zvýšení společného financování Severoatlantické aliance,“ uvedl premiér.

Fiala doufá, že jednání bude znamenat posuny ve vstupu Finska a Švédska do NATO. Předseda vlády se setká také s prezidentem Jižní Koreje. „Jižní Korea je náš klíčový partner a chce v České republice investovat,“ doplnil premiér.

“Budeme usilovat o další posílení východní hranice NATO,” řekla ministryně Černochová s tím, že Česko je připraveno na navyšování počtu aliančních vojáků. I to bude tématem summitu.

Hlavním tématem summitu je však pochopitelně situace ve světě během ruské agrese na Ukrajinu.

Zdroj