Fiala se omluvil lidem, kteří čekají na důchod. Popsal, co chystá po konsolidačním balíčku

2 dny starý 7

„Omlouvám se všem klientům, kteří si žádají o důchod. Víme, že čekají dlouho, není to v pořádku," řekl Fiala s tím, že vláda – především ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) – se problémem zabývají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Musí mě živit 90letí rodiče, říká Jitka. Na důchod čeká od prosince a řeší dluhy za pojištění

„Proběhla personální opatření. Posilují se pracovníci, kteří jsou vyškolení, aby to mohli vyřizovat. Jedná se také se zdravotními pojišťovnami, aby se zjednodušily některé procesy,“ konstatoval premiér. V dalších agendách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) prý problém není.

Mezi důvody průtahů ve vyměřování penzí Fiala vyjmenoval extrémně vysoký počet podaných žádostí o předčasný důchod v závěru roku, žádosti o výchovné, komplikovanou situaci v personální oblasti, ale i rutinní chod v resortu práce a sociálních věcí před nástupem současné vlády.

Premiér zároveň nastínil, co vláda chystá po prosazení konsolidačního balíčku a změn v důchodovém systému. „Budeme se soustředit na urychlení a realizaci velkých strategických projektů, které potáhnou českou ekonomiku v horizontu dalšího desetiletí,“ řekl Fiala s tím, že kabinet kvůli tomu sestaví výbor pro strategické investice. Ten bude mít za cíl zmíněné činnosti koordinovat. Formálně vznikne do několika týdnů.

Daňové úpravy

Vláda plánuje v příštím roce uspořit na výdajích 62,4 miliardy korun a z nových příjmů získat 31,7 miliardy, celkem tedy 94,1 miliardy korun. Mimo jiné počítá se seškrtáním dotací, snížením sumy na provoz státu i na platy. Vzrůst by měla daň firmám, z nemovitostí, z hazardu, lidem s vyšším příjmem či u tabáku a alkoholu.

Místo tří sazeb daně z přidané hodnoty mají být dvě. Živnostníkům se mají postupně zvednout minimální odvody. Platit by měli zhruba tolik jako pracovník s minimální mzdou. Zaměstnanci budou nově odvádět nemocenské pojištění. Věk nástupu do penze by se měl řídit podle prodlužování života. Nové důchody mají být spíše nižší a valorizace mírnější.

Zdroj