Fiala složí účty. ODS si na kongresu bude volit vedení

5 měsíce starý 72

Výroční 30. kongres strany se podobně jako předešlý ročník koná v pražské hale O2 universum. Na něm Fiala v lednu 2020 obhájil mandát s 90procentní podporou a ambicí dovést stranu po osmi letech v opozici do Strakovy akademie, což se mu po říjnových volbách podařilo. Akce by se tak mohla nést spíše v oslavném duchu.

Původně se měl celostátní kongres konat již v polovině ledna, kvůli pandemii koronaviru byl ale odložen.

V pátek odpoledne kongres zahájí svým projevem právě Fiala. Následovat budou vystoupení předsedy Senátu Miloše Vystrčila, místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka a jednotlivých členů vlády za ODS: ministryně obrany Jany Černochové, šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury, ministra dopravy Martina Kupky, ministra kultury Martina Baxy a také šéfa resortu spravedlnosti Pavla Blažka. První den kongresu ukončí večer politická diskuse.

V sobotu je na programu nejprve vystoupení VIP hostů. Následovat bude volba předsedy a zbylých členů vedení.

Místo Vystrčila Zajíček?

Podobně jako Fiala nemá protikandidáta ani dosavadní první místopředseda Stanjura. Ten před dvěma lety nahradil starostku Prahy 2 Alexandru Udženiju. Její překvapivé nezvolení na minulém kongresu způsobilo rozpaky a kvapné hledání nástupce, logickou volbou se pak nakonec stal Fialův blízký spolupracovník.

Posty řadových místopředsedů budou obhajovat vedle ministrů Baxy a Kupky také europoslanci Alexandr Vondra a Jan Zahradil a šéfové parlamentních klubů strany Marek Benda a Zdeněk Nytra.

Z dosavadního vedení ODS tak funkci nebude obhajovat pouze Miloš Vystrčil, který se před dvěma lety ujal vedení Senátu po úmrtí stranického kolegy Jaroslava Kubery.

Na Kuberu zřejmě občanští demokraté také vzpomenou - zemřel dva dny poté, co naposledy veřejně vystoupil právě na kongresu ODS.

Vzhledem k stávající velké převaze moravské kliky v čele občanských demokratů by měl podle informací Novinek po Vystrčilovi doplnit vedení šéf pražského klubu ODS Zdeněk Zajíček. Ten je nově i poradcem premiéra pro digitalizaci státní správy.

Zdroj