Fialová jako ostružina. Zemědělci na Vysočině pěstují zvláštní odrůdy brambor

2 měsíce starý 6

„Když máte brambor s červenou slupkou, tak zevnitř červený už nebývá. Ale tato odrůda je tmavě fialová i celá zevnitř,“ ukázal reportérům CNN Prima NEWS předseda společnosti Havlíčkova Borová zemědělská Aleš Málek. Jako důkaz bramboru opravdu rozříznul.

Na pokusné pole na Havlíčkobrodsku výrazně barevná odrůda přicestovala z Nizozemska a kvalitou rozhodně není jen na ozdobu. Taková brambora pak může zákazníkům dozajista ozvláštnit jídelníček.

„Například když tuto bramboru použijete na hranolky a namícháte ji se žlutomasou odrůdou, může to pak vypadat dost zajímavě,“ doporučil Málek.

Důvod k radosti ale stejně zemědělci z Vysočiny příliš nemají. I když kvalita brambor v regionu vypadá dobře, letošní úroda by mohla být až o 30 procent nižší než loni. „Řada podniků se už rozhodla brambory v tomto roce nepěstovat. Mezi příčiny patří mimo jiné i velmi pozdní a studené jaro,“ vysvětlil prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Nepříznivá situace se odrazí i na ceně. Podobně jsou na tom podle komory i další země v Evropě. Kvůli pandemii koronaviru navíc pěstitelé snižovali plochy tradiční plodiny i o desítky hektarů.

Zdroj