Fialova vláda schválila smlouvu o vojenské přítomnosti USA v České republice

4 měsíce starý 8
Fialova vláda schválila smlouvu o vojenské přítomnosti USA v ČR. Ministryně obrany Černochová (ODS) letí tento víkend do USA tuto smlouvu podepsat. Hnutí SPD je jedinou stranou v Parlamentu, která říká jasné NE cizím základnám a vojákům na našem území. Hnutí ANO není prý proti…

Fialova vláda schválila smlouvu o vojenské přítomnosti USA v České republice, která umožňuje armádě USA používání vojenských prostor a budov. Není to smlouva o spolupráci, ale smlouva o budoucí vojenské přítomnosti USA v ČR, a to na leteckých základnách Čáslav, Pardubice, Náměšť a Mošnov. Budou také moci používat armádní výcvikové prostory a používat kasárna ve Vyškově, v Rančířově a ve Staré Boleslavi. Ve všech těchto lokalitách mohou USA stavět vlastní budovy, a to včetně prodejen potravin, otevřených stravovacích zařízení, bankovních služeb, společenských a vzdělávacích center atp.

V případě schválení smlouvy se tak budou moci na území ČR volně pohybovat a operovat ozbrojené síly USA, a to včetně rodinných příslušníků.

Tato smlouva zavádí „volný režim” příjezdů, odjezdů, přivážení jakýchkoli movitých věcí a skladování zbraní a střeliva do těchto prostor, a to bez možnosti kontrol ze strany České republiky. De facto se bude jednat o podobný princip, jaký je aplikován na teritoria ambasád. Dohoda je navíc uzavírána na 10 let, kdy se nedá vypovědět.

Pokud v ČR američtí vojáci spáchají trestný čin, nemají spadat – dle vládou schválené smlouvy – pod jurisdikci českých orgánů činných v trestním řízení. Něco tak odpudivého tady nebylo ani za protektorátu.

Smlouva je pro ČR nevýhodná a zbytečná. S USA ji má uzavřeno pouze 24 členských států NATO, a navíc již máme smlouvu NATO SOFA.

Hnutí SPD říká jasné NE cizím základnám a vojákům na našem území a bude hlasovat ve Sněmovně proti schválení této smlouvy!

Zdroj