Film Sucho je dramatem o vztazích mezi generacemi a postojích ke krajině

před 2 měsíce 84

foto Slavnostní premiéra filmu Sucho režiséra Bohdana Slámy v kině Lucerna, 14. února 2024, Praha. Na snímku pózují herečka Judit Pecháček a režisér Bohdan Sláma.

Praha - Film Sucho režiséra Bohdana Slámy je dramatem o vztazích mezi rodiči a dětmi. Ve filmu se protnou tři generace reprezentující různé postoje ke společnosti a krajině. Koprodukční snímek zachycující dva extrémní přístupy k životu a spletité vztahy dvou rodin přijde do tuzemských kin 15. února. Režisér a scenárista Sláma snímek, který představil novinářům, natáčel s tím, že problém péče o krajinu se dotýká všech.

"Film Sucho má hovořit o problému samotném a o tom, jak jsou lidé schopni se s ním vyrovnávat. Zajímal mě i pohled velkopěstitelů, abychom pochopili, jak složité je obdělávat krajinu, chtěli jsme být autentičtí jako ve všech našich filmech," řekl ČTK režisér Sláma. "Nebral jsem to z ideologického, ale z lidského pohledu," dodal.

Role dvou dominantních otců, do jejichž sousedských sporů vstoupí láska jejich dětí, ztvárnili Marek Daniel a Martin Pechlát. "Ve filmu není jen aktivistický pohled," ocenil Pechlát.

Vymezení žánru se režisér brání. Ve filmu pracuje s prvky humoru, nejde o komedii, ale ani o ryzí tragédii. Sucho funguje v příběhu jako metafora, promítá se do mezilidských vztahů. Ve svém novém filmu režisér vzdává hold i roli mateřství - lásce k dětem, ale také krajině, v níž lidé žijí.

"Je to drama lidských citů, prvky má komické i tragické. Je tam humor a je to rodinný film. Příběh sváru dvou klanů se dotýká i citlivých momentů, jako je přijetí nemoci blízkého člověka nebo lásky v napjatých vztazích odlišně žijících sousedských rodin," uvedl Sláma.

Režisér a scenárista v příběhu vkládá naději do zástupců mladé generace. Ve filmu ji ztvárňují Tomas Sean Pšenička a Dorota Šlajerová. Hlavní ženskou roli manželky Josefa (Pechlát) a matky tří dětí ztvárnila Magdaléna Borová, která se svou laskavou mateřskou silou snaží udržet veškeré vztahy v rovnováze i v mezní situaci. Ve filmu dále hrají Gabriela Míčová, Bolek Polívka, Judit Pecháček, Marie Ludvíková, Luboš Veselý nebo Marek Taclík. Za kamerou stál Slámův mnohaletý kolega Diviš Marek. Producenty snímku jsou Pavel Strnad a Petr Oukropec, kteří stojí za všemi autorským filmy režiséra Slámy včetně předchozí Báby z ledu z roku 2017 oceněné jako nejlepší český film roku na Českých lvech.

Pedagog katedry režie pražské FAMU Sláma je úspěšným režisérem. Za Divoké včely (2001) získal první ceny na festivalech v Rotterdamu a San Francisku, Štěstí (2005) má Českého lva za nejlepší film, režii, scénář, kameru, hlavní ženský herecký výkon, vedlejší ženský herecký výkon a hlavní mužský herecký výkon i první cenu z festivalu v San Sebastianu. Následující Venkovský učitel (2008) obdržel Českého lva za nejlepší scénář a vedlejší ženský herecký výkon, oceněn byl na filmovém festivalu v Benátkách.

Film Bába z ledu v roce 2018 získal šest Českých lvů, včetně režie a hereckých kategorií. Předchozí Slámův snímek Krajina ve stínu měl před třemi lety 15 nominací na ceny Český lev. Jeho tvůrci si nakonec odnesli šest cen včetně té za scénář a nejlepší ženský herecký výkon.

Přečtěte celý článek