Filmová akademie vyhlásí v Praze laureáty cen Český lev,nejvíc nominací má Arvéd

2 měsíce starý 35

foto Předávání výročních cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev, 5. března 2022, Praha.

Praha - Česká filmová a televizní akademie vyhlásí dnes večer v pražském Rudolfinu laureáty 30. ročníku cen Český lev. Nejvíce nominací, dvanáct, má mysteriózní drama Arvéd. Film Vojtěcha Maška vypráví příběh reálné postavy - nacistického kolaboranta a přisluhovače komunistického režimu. S 11 nominacemi následuje historický film Il Boemo Petra Václava o životě a díle skladatele Josefa Myslivečka. Osm nominací má Banger, snímek plný rapu a drog natočený na iPhone. Režisérem je Adam Sedlák.

Večerem bude provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka. O hudební doprovod se postarají The Antagonists Jana P. Muchowa a zpěvačka, skladatelka a držitelka Oscara Markéta Irglová. Křišťálové sošky předají laureátům například herci Jiří Bartoška, Martin Dejdar, Boleslav Polívka, Jiří Macháček, režisér Jan Svěrák nebo spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská.

O nominacích ocenění Český lev hlasovalo 183 členů z celkového počtu 371 členů ČFTA. Vybírali z 47 hraných celovečerních filmů, 15 dokumentárních filmů, 16 televizních děl, devíti animovaných a deseti krátkých filmů. V závěrečném hlasování hodnotili akademici 32 titulů v 19 statutárních kategoriích. Více informací k nominacím na cenu Český lev se nachází na stránkách organizátorů.

Za třicetiletou historii Českého lva má na svém kontě nejvíce sošek filmový střihač Jiří Brožek, ocenění získal devětkrát. S osmi soškami jej následují kameraman Vladimír Smutný a mistr zvuku Pavel Rejholec. Mezi herci kralují se sedmi soškami Ivan Trojan a s pěti soškami Anna Geislerová. Nejvíce Českých lvů, dvanáct, si odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. Loni v březnu jako nejlepší celovečerní film roku 2021 ČFTA vyhlásila snímek Zátopek.

Zdroj