Finále rozhodne o vítězi Eurovize. Jako první se představí česká kapela We Are Domi

1 měsíc starý 43

Trojčlenná skupina We Are Domi se dala dohromady při studiu v britském Leedsu. Tvoří ji zpěvačka Dominika Hašková a dva norští hudebníci: na kytaru hraje Casper Hatlestad, na klávesy Benjamin Rekstad. Před publikum v Turíně i miliony posluchačů u televize předstoupí s písní Lights Off jako vůbec první účinkující finálového večera.

Svým vystoupením se pokusí zaujmout zástupci dvaceti zemí. Do finále Eurovize automaticky postoupili hudebníci z pěti zemí, které nejvíce přispívají do rozpočtu pořádající organizace, tedy Británie, Francie, Německa, Itálie a Španělska.

Ostatní do finálového výběru vynesly hlasy diváků a poroty. O vítězství budou soutěžit také například Portugalsko, Ukrajina, Švýcarsko, Arménie, Ázerbájdžán, Polsko, Austrálie, Srbsko či Belgie. Sobotní program uzavře zástupce Estonska.

K favoritům patří ukrajinští hiphopeři Kalush Orchestra, předpokládá se, že diváci budou chtít hlasy vyjádřit podporu jejich válčící vlasti. Naopak Rusko z účasti v soutěži letos pořadatelé vyřadili.

I o vítězi rozhodnou televizní diváci a odborná porota. Podle pravidel ale nemůžou hlasovat pro vystupujícího ze své země.

Zdroj