Ve Finsku si od rána voliči vybírají nové poslance. Post premiérky obhajuje sociální demokratka Sanna Marinová, která je ve funkci od roku 2019. Podle předvolebních průzkumů bude souboj o první místo velmi těsný, rozdíly mezi stranami jsou v rámci chyby měření. Volební účast v minulých volbách byla před 70 procent.

Od zpravodaje z místa Helsinky 11:35 2. dubna 2023

Marinová stojí v čele vlády od roku 2019, na fotce přichází na summit v Praze | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

Velký provoz před volebními místnostmi nejspíše nebude. Rekordní množství Finů totiž odevzdalo svůj hlas v takzvaném předběžném hlasování, a to téměř 40 procent. Další pak mohli hlasovat poštou.

Jak se Rusko postaví k přijetí Finska do NATO? Bude vyhrožovat, ale jsou to jen slova, míní analytik

Číst článek

Volební účast bývá ve Finsku tradičně vysoká, v minulých parlamentních volbách byla přes 70 procent. Mezi hlavní témata voleb patří ekonomika, stav školství nebo zdravotnictví. Právě zdravotnická zařízení se stále více potýkají s nedostatkem personálu.

Šance na vítězství kromě Marinové mají i další dvě uskupení, nacionalistická Strana Finů a opoziční konzervativci z Národní koaliční strany. Vítězná strana si podle zvyku dělá nárok na post premiéra a sestavování vlády.

Turecký parlament schválil přijetí Finska do NATO. Zbývá už jen podpis prezidenta Erdogana

Číst článek

I proto se ve Finsku letos rozmohlo takzvané taktické hlasování. To znamená, že člověk hlasuje nikoliv pro stranu, která je mu nejbližší, ale pro přijatelnou stranu, která má šanci zajistit, že se k moci nedostane někdo, koho si nepřejete. To může z pohledu výsledné pozice pomoci například Sociální demokracii Marinové, protože si její strana přitáhne hlasy menších levicových stran.

Volební místnosti v této severské zemi budou otevřeny do 20.00 místního času (19.00 SELČ). Ihned poté by měly být zveřejněny první predikce. Výsledky hlasování, které rozhodne o složení 200členného zákonodárného sboru, budou pravděpodobně zveřejněny v noci na pondělí.

Za několik minut vypuknou volby do finského parlamentu. O znovuzvolení se uchází sociálně-demokratická premiérka Sanna Marinová, ale místní spíš odhadují, že vládu nesestaví… pic.twitter.com/j3hjkGGunt

— Jakub Lucký (@JakubLuckyCZ) April 2, 2023

Jakub Lucký, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Až šest stupňů pod nulou. První dubnový týden přinese mráz, hrozí poškození kvetoucích stromů

  2. Finové si volí nové poslance. K vítězství mají kromě obhajující Marinové blízko i další dva lídři

  3. Vraťte lidské ostatky bývalým koloniím, vyzývá komise belgická muzea. Do sbírek je získala násilím

  4. Neexistující průplav a žádná nová pracovní místa. Čínské investice ve střední Americe nevycházejí

  5. Jak bude vypadat dětský hospic na Cibulce? Podívejte se na vizualizace z virtuální reality

  6. Kellnerová požádala soud na Aljašce o prošetření nehody, při které zemřel její manžel

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme