Finsko a Švédsko se pod vlivem ruské agrese proti Ukrajině chystají již v létě vstoupit do NATO, píše britský list The Times s odvoláním na americké zdroje. Podle nich ruský prezident Vladimir Putin v tomto smyslu spáchal „velkou strategickou chybu“, pokud přímým důsledkem ruské invaze bude rozšíření aliance z 30 na 32 členských států. Putin „speciální vojenskou operaci“ na Ukrajině odůvodňoval mimo jiné snahou zabránit rozšíření NATO.

Londýn 2:59 11. dubna 2022

Finská přihláška do NATO je očekávána v červnu, Švédsko by mělo následovat, napsal deník | Foto: Adrien Courant | Zdroj: ČTK/AP

Finská přihláška do NATO je očekávána v červnu, Švédsko by mělo následovat, napsal deník.

Pokud se tyto plány uskuteční, Finsko se z členů NATO stane zemí s nejdelší společnou hranicí s Ruskem o délce 1340 kilometrů, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. Dodala, že jak Finsko, tak Švédsko také mají dlouhé pobřeží a mnoho ostrovů v Baltském moři.

Je třeba strašit jadernými zbraněmi? ‚Kdyby je Rusko nemělo, Západ už by asi intervenoval,‘ říká vědec

Číst článek

Švédsko více než 200 let nebylo součástí žádné vojenské aliance a Finsko po celou studenou válku přísně dodržovalo neutralitu přátelskou vůči Sovětskému svazu.

Pod vlivem ruské agrese se veřejné mínění v obou zemích prudce přiklonilo ke vstupu do NATO, dodala BBC.

Připomněla, že švédské noviny Aftonbladet minulý týden také psaly o tom, že Švédsko by mohlo svou přihlášku ke vstupu do NATO podat v polovině června a již koncem tohoto měsíce by ji mohli schválit členové aliance na summitu v Madridu. Podle listu chtějí Finsko a Švédsko do NATO vstoupit současně a těsně koordinují své kroky.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Finsko a Švédsko v létě vstoupí do NATO, píše deník The Times. Přiměl je k tomu vliv ruské agrese

  2. Francouzi sčítají hlasy z prezidentských voleb. Odhady posílají do druhého kola Macrona a Le Penovou

  3. Amazonie je ztracena, říká přírodovědec. Podaří se zachránit alespoň oceány?

  4. Magnesia Litera: Knihou roku je Klusákova publikace o Karlu Gottovi, cenu za prózu dostala Destrukce

  5. Fotbalisté Slavie rozstříleli Pardubice 4:0 a posunuli se do čela ligové tabulky

  6. Jurečka o možné přítomnosti USA: Přerov a Mošnov jsou lokality, které by si něco takového zasloužily

Aktuální témata

Ukrajina online, Prezidentské volby Francie 2022, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme