Firemní školky lidem daně nezvednou

před 3 měsíce 79

Pomoc rodinám s dětmi

Zmatky doprovázející zaměstnanecký benefit k důvěře vlády nepřispívají

 Matěj Stránský

Autor: Matěj Stránský

Jak všichni víme, přiznat chybu a napravit ji není někdy úplně snadné. Takže je namístě ocenit, pokud k něčemu podobnému dojde ve vrcholné politice.

Jedním z problémů, které doprovázely vládní konsolidační balíček, byla informace, která na konci loňského roku nepříjemně překvapila i některé vládní politiky a političky. V rámci šetření se měl nově zdanit také zaměstnanecký benefit v podobě firemních školek. Zatímco doposud se školky počítaly mezi nepeněžité benefity, a tudíž byly z daní zcela vyjmuty, nově by každý zaměstnanec či zaměstnankyně odváděli z výhod, které jim jejich firma poskytuje, daň. Počítalo se sice s limitem 20 tisíc korun ročně na každého, ovšem náklady, které má s mateřinkami většina firem a institucí, jsou obvykle podstatně vyšší. Z peněz, které by limit převyšovaly, by lidé platili daň. Tudíž by se jim daně zvedly, a ne úplně málo. 

V době chronického nedostatku míst ve státních zařízeních, kdy ta soukromá jsou pro řadu rodin finančně nedostupná, představují firemní školky zároveň funkční pomoc rodičům malých dětí. A pro některé také jedinou možnost, díky níž se mohou vrátit do práce. Celá věc měla ještě další rozměr, a to poměrně absurdní. Lidé odvádějící daně, za které nedostanou od státu odpovídající servis, by de facto platili daně ještě vyšší, protože si ten chybějící servis našli jinde.

Přečtěte celý článek