Firma postavila za Prahou načerno obří halu, sousedé si stěžují na hluk. „Nepovažuji za rozumné to bourat,“ říká majitel

1 měsíc starý 15

Jen pár kilometrů severně od Prahy leží vesnice Čakovičky, na jejím okraji stojí u polní cesty srub, který obtéká malý potok a v parném letním dni jej stíní vysoké stromy. Idylické bydlení to ale podle majitelky domu není.

O pár desítek metrů dál minulý rok začala růst obří skladovací hala. Tu místní společnosti Styrotrade postavila, i když na ni nemá povolení. A práce stále pokračují. Kromě toho společnost zrekonstruovala i část přilehlé výrobny na polystyren a v továrně zavedli nové technologie.

„Tak si to poslechněte,“ vyzývá majitelka srubu Kateřina Kratochvílová a upozorňuje na monotónní, táhlý a vysoký zvuk vycházející z modernizované továrny. „V noci se u toho nedá spát. To je na vyskočení z okna,“ stěžuje si Kratochvílová reportérům Deníku N.

Kromě hluku si obyvatelé Čakoviček od loňska stěžují také na pach, který výrobu provází a jejž podle nich továrna vypouští zhruba každou půlhodinu. V tuto chvíli však nic cítit není.

„V noci tady nemůžete spát s otevřeným oknem. Je slyšet hučení a takové vysoké tóny s němou frekvencí,“ popisuje další obyvatelka vsi Zdeňka Pikner. Hygiena podle ní opakovaně prováděla měření hluku, který z továrny vychází, a zpočátku naměřila až 70 decibelů. Po stížnostech majitel továrny hladinu hluku několikrát snížil.

Obyvatelé Čakoviček se kvůli hluku, pachu a skutečnosti, že společnost Styrotrade postavila rozlehlou halu zcela bez povolení, obrátili na stavební úřad a vedení obce.

„Ano, postavili to bez povolení,“ potvrdila Deníku N Dita Pořádková, ředitelka stavebního úřadu v Líbeznicích, pod který Čakovičky spadají. Právě kvůli tomu vydal úřad na začátku roku rozhodnutí, že Styrotrade musí

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Zdroj