Celkem 12 miliard korun z tendru na správu státních lesů si mezi sebe rozdělí 21 firem. Nejvíc kontraktů - 16 z 84 - uzavřela těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Vyplývá to z veřejného přehledu uzavřených smluv na webu Lesů České republiky, které spravují víc než polovinu lesních porostů v zemi.

Praha 18:45 15. ledna 2023

Firmy z tenderu zpracovávají dřevo i v oblastech, kde je dřevo běžně kvůli sněhu nepřístupné (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iRozhlas

Smlouvy uzavřené s podniky jsou pětileté do konce roku 2027. Podle mluvčí státního podniku Evy Jouklové už firmy začaly s pracemi, některé smlouvy se ale podle ní uzavřít nepovedlo. 

Vítězem miliardového lesnického tendru Lesů České republiky je Uniles z koncernu Agrofert

Číst článek

„Všechny smlouvy jsme uzavřeli ještě před Vánocemi, aby mohly práce bez problému začít. Staví se oplocenky nebo sbírá klest, což zatím počasí dovoluje. Dříví zpracováváme i v místech, která jsou běžně v lednu kvůli sněhu nedostupná,“ popisuje Jouklová.  

Firma Uniles z holdingu Agrofert uspěla v lesnických tendrech i dřív. Třeba loni patřila mezi 5 nejúspěšnějších.

„Zrušily se jen tři zakázky, v kterých nakonec vítězní dodavatelé nepodepsali smlouvy. Vypíšeme je znovu a ucházet se o ně může kdokoliv, kdo splní zadávací podmínky zákonem i Lesů České republiky coby zadavatele soutěže,“ dodává mluvčí.  

Jan Bílek

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Firmy z tenderu Lesů České republiky za 12 miliard začaly s pracemi. Nejvíc kontraktů získal Agrofert

  2. Hybridní letecký motor je cestou, jak snížit spotřebu paliva. Jeden vyvíjejí také čeští inženýři

  3. U omezení svéprávnosti lobbisty Redla zřejmě pochybil znalec i soudce, míní ministr Blažek

  4. Lidé rozhodovali ve 13 referendech. Odmítli větrné elektrárny i výstavbu domů v Prokopském údolí

  5. Jsem svým způsobem ráda, že to dopadlo, jak to dopadlo, říká k výsledku voleb Monika Hilšerová

  6. Davidová doběhla v závodu s hromadným startem v Ruhpoldingu 17. Vyhrála Simonová před Vittozziovou

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023 2. kolo, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme