Firmy začínají s testováním. Není ale jasné, jak postupovat, když ho zaměstnanec odmítne, uvedla Kuchtová

2 měsíce starý 4

Generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy ČR Dagmar Kuchtová však ve středu ráno upozornila, že stále nejsou zcela jasná pravidla, jak postupovat v případě, kdy se zaměstnanec testovat odmítne.

„V tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že to bude klasifikováno jako překážka na straně zaměstnance, ale není to ještě stoprocentně potvrzené ze všech stran. Ale máme informaci, že ministerstvo práce na to připravuje vodítko, jak tedy mají firmy postupovat,“ uvedla pro ČT.

Předseda Odborového svazu pracovníků textilního a kožedělného průmyslu Zdeněk Heller pro ČT uvedl, že zatím o žádných takové případech, kdy by zaměstnanec test odmítl, neví. „Já mám informace, že se lidé chtějí testovat. Nakonec každý chce vědět, jak na tom je,“ řekl. V případě, že by ale pracovník test odmítl, nesměla by ho firma pustit na pracoviště. „A je tam ze zákona sankce,“ připomněl.

Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění šedesát korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně. 

Pracovníci firem, které mají po republice více poboček, se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) sčítají, uvedl v pondělí. Testovaní musejí být všichni zaměstnanci, kteří docházejí do podniku. Testy platí i pro pracovníky na dohodu o provedení práce nebo pracovní činnost. Závazné není pro lidi pracující z domova.

Povinnost se také zatím podle ministerstva průmyslu a obchodu nevztahuje na příspěvkové, veřejné či veřejnoprávní instituce. Podobný postup jako například v průmyslových podnicích se jim ale doporučuje.

Společnosti s 50 až 249 zaměstnanci budou muset s testováním začít v pátek a dokončit ho nejpozději 15. března. Podle Havlíčka tak nejdéle do dvou týdnů deset tisíc podniků otestuje 2,1 milionu svých pracovníků.

Kontrolu dodržování povinného testování budou mít na starosti hygienici, vyhrazeno na tuto činnost jich je 350, uvedl Havlíček v úterý v České televizi. Firmám i zaměstnancům v případě porušení budou hrozit finanční sankce. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se budou postihy řídit pandemickým zákonem. Firmě tak bude moci být i opakovaně udělena pokuta až pět set tisíc korun, zaměstnanci až padesát tisíc korun.

Zdroj