Flegr: Případů covidu je pětkrát více, než ukazují data. Nová vlna přijde před Vánoci

5 měsíce starý 68

„Podzimní vlna už druhým týdnem opadá. Nejspíš nás čeká další až v prosinci,“ sdělil Flegr pro CNN Prima NEWS. Na klesající trend oficiálních čísel upozornil také na sociálních sítích.

„Nejspíš jste to nezaznamenali, ale za minulý týden bylo výrazně méně nakažených covidem – 14 016, než o týden dříve – 18 183. Předtím 18 100, 16 158, 14 716, 12 489. Snad to nezakřiknu, ale další vlna je za námi! Ale stejně jsem si včera došel pro ‚druhého posilováka‘,“ napsal biolog na Twitter.

Přesto jsou však skutečné počty nakažených ve společnosti mnohonásobně vyšší. „Odhaduji asi pětkrát více. Ale to platilo i celé léto, takže za současný pokles to nemůže. Klesají i počty v nemocnicích,“ sdělil Flegr pro CNN Prima NEWS. Neočekává tak ani přetížení nemocnic. „To nehrozí, pakliže nepřijde nová výrazně virulentnější varianta. To moc nepředpokládám,“ uvedl.

Přesto je však podle něj nutné některé konkrétní varianty bedlivě sledovat, což podle něj Česko nečiní. „Situaci v New Yorku, kde se šíří varianta BQ.1 a plní se jim nemocnice, je třeba sledovat. My ovšem nevysledujeme nic, protože ředitelce SZÚ už otrnulo a rozpustila jedinou funkční laboratoř sledující po celou dobu pandemie šíření variant v Česku a vyhodila její obětavou vedoucí Helenu Jiřincovou,“ neodpustil si Flegr kritiku.

Dále však podle něj platí, že by se především rizikové skupiny měly nechat přeočkovat. „Rizikoví šest měsíců po poslední dávce či po posledním prodělaném covidu by se naočkovat měli. Já sice nejsem rizikový a měl jsem před 14 dny hladinu protilátek 124 IU, ale i tak jsem šel příkladem. Mimochodem, nové varianty mají pro neočkované a zatím nenakažené zhruba stejnou smrtnost, jako měla původní wuchanská varianta – tedy zabijí minimálně dva z každé stovky nemocných,“ varoval biolog.

Zdroj