Flegr: Rozvolnění je nesmysl. Stát nezvládá vymáhat pravidla, na podzim bude další vlna

5 měsíce starý 163

Válek o zrušení povinnosti nosit v autobusech, tramvajích, vlacích či metru respirátor informoval v České televizi. „Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje, ale především klesá incidence pozitivních testů,“ vysvětlil ministr. Doplnil, že na stejný počet provedených testů je stále méně a méně pozitivních.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že z hlediska epidemiologie je rušení tohoto opatření „nesmysl“. „Pořád je tu virová nálož velká. Procento pozitivních testů je nižší a snižuje se, ale pořád je pětkrát vyšší, než doporučuje WHO (Světová zdravotnická organizace, pozn. red.).

Z odborného pohledu má Flegr jasný názor, ale rušení povinnosti nosit respirátor ve veřejné dopravě z jiného úhlu pohledu chápe. „Spousta lidí v MHD jezdí bez roušek, i když je to nařízené. Je lepší než takhle strašlivě snižovat autoritu státu a ukazovat, že stát není schopen vymáhat své vlastní nařízení, když se to zruší,“ pokračoval univerzitní pedagog.

Povinnost nosit ve veřejné dopravě respirátory končí ve čtvrtek. Podle Flegra to bude mít své následky. „Samozřejmě to zpomalí pokles nemoci. Když se bude oteplovat, tak intenzita epidemie bude klesat a množství nakažených lidí také. Ale výrazně se to zpomalí a dost lidí, kteří by se nenakazili, kdybychom to nechali, se nakazí,“ řekl Flegr.

Další vlna přijde na podzim, předpovídá Flegr

Ve vysílání CNN Prima NEWS připomněl, že podobná situace panovala i v loňském roce v podobném období, když také klesaly počty nakažených, tak vláda zrušila podstatnou část opatření. Incidence podle něj poté sice stále klesala, ale poloviční rychlostí.

Flegr zmínil, že i přes rušení opatření se lidem stále vyplatí očkování. Apeluje na ty, kteří si ještě nenechali dát vakcínu, aby tak učinili. Současná nižší čísla totiž podle něj nejsou způsobena tím, že by byla varianta omikron mírnější, ale protože řada lidí je již naočkovaná nebo nemoc prodělala.

Biolog také předestřel, jaký bude podle jeho mínění další vývoj pandemie. „Budeme se tvářit, že jsme překvapení, ale víme, že na podzim se covid vrátí a zase tu budeme mít vlnu. To ale neznamená, že budeme mít opět přeplněné nemocnice a budou umírat desítky tisíc lidí,“ zmínil Flegr. Znovu se podle něj projeví fakt, že velká část populace je již chráněná díky očkování, případně díky tomu, že mnoho lidí nemoc prodělalo.

Konec respirátorů může nastat i v nemocnicích

Respirátory sice končí ve veřejných prostorách a před časem byly zrušeny v budovách, ale stále platí povinnost je nosit ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Válek by chtěl toto opatření zrušit na přelomu dubna a května. Upozorňuje však, že jde zatím jen o pracovní představu. „Ještě vyčkáváme, situace tam zatím není úplně ideální,“ poznamenal Válek ve vysílání Otázek Václava Moravce na ČT.

V Česku v sobotu přibylo 2 251 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání zhruba o 340 případů méně. Je to nejnižší sobotní nárůst od začátku roku. Dál klesá počet podezření na opakovanou nákazu, v sobotu jich bylo 397. Incidenční číslo, tedy počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za poslední týden, kleslo na 295, je nejníže od konce loňského října. Nejméně od konce loňského října je také hospitalizovaných s covidem, v sobotu vyžadovalo nemocniční péči 1 258 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zdroj