Fotbalista Šámal věděl, že umírá. Měsíc před smrtí překvapil otevřeným přiznáním

3 měsíce starý 21

V březnu 2020, kdy se naplno rozjížděla pandemie, vnímal, že se s ním něco děje. Přičítal to tomu, co bylo aktuální – koronaviru. „Nastal úbytek váhy, což jsem v prvním momentu přivítal, protože jsem nějaké to kilo chtěl shodit, jenže ono to pokračovalo. Občas jsem pociťoval, že mi chybí energie, síla, ale to jsem přičítal právě koronaviru,“ uvedl Šámal v květnu v rozhovoru pro Deník.cz.

Na podzim se mu přitížilo, ale stále měl za to, že za to může COVID-19. „Myslel jsem si, že mám koronavirus, ale jelikož jsem dojížděl denně za prací do Německa, tak jsem byl pravidelně testovaný a pokaždé negativně. To není normální, řekl jsem si, měl jsem o deset kilo méně, což při mé postavě na mně bylo docela vidět. Všichni za mnou chodili, co se děje,“ řekl dále.

Zamířil proto k lékařům, kteří postupně vylučovali všechny možné diagnózy včetně nádorových onemocnění. Když si byl Šámal jistý, že nemá rakovinu, ulevilo se mu. Proto ho v dubnu o to více šokovala zpráva o tom, že trpí ALS.

Krátce na to rozjely kluby, kterými Šámal prošel jako hráč nebo i trenér, benefiční akce. „Snažím se být ze všech sil soběstačný, ale je mi jasné, že časem budu potřebovat pomoc. Budou se muset řešit další věci, ošetřovatelka, vozík, polohovací postel. Moc si proto vážím iniciativy a pomoci obou klubů, vejprnického i domažlického. Slibuji, že budu bojovat ze všech sil,“ vzkázal.

V pátek 15. října 2021 zemřel.

Od začátku nerovný boj

„Odešel mi spoluhráč. Měl tolik talentu, že my ostatní mnohdy s otevřenými ústy jen sledovali jeho one man show koncert zakončený góly. Miloval fotbal. Miloval zelený trávník. Miloval svou rodinu, do které jsme patřili i my. Jeho vrstevníci, ať už v klubu, nebo mládežnických reprezentacích,“ zavzpomínal na Facebooku dlouholetý kamarád Oldřich Pařízek, který pracuje v prvoligové Mladé Boleslavi jako trenér brankářů.

„Měl obrovský dar. Jeho úsměv odzbrojoval, potěšil, povzbudil. Byl bojovník, rval se dlouho a statečně se svou nemocí. To byl od začátku nerovný souboj, jenž Šámi nakonec prohrál,“ dodal.

A na sociálních sítích se k úmrtí Šámala vyjádřil i kamarád Radim: „Byl jsem s ním skoro do poslední chvíle. Když jsme spolu byli před měsícem v Bakově na hřišti na zábavě, mluvil o té zku**ené ALS zcela otevřeně a pak řekl: ‚Já jsem se vlastně přijel rozloučit!‘ Úplně mě rozsekal. Neskutečný bojovník.“

Amyotrofická laterální skleróza je onemocnění neuronů mozku a míchy, které zapříčiňuje postupně odumírání buněk centrální nervové soustavy. Člověk tak postupně ztrácí kontrolu nad svými svaly, v konečném stadiu je pak nemůže používat třeba k dýchání. S nemocí bojoval například bývalý premiér Stanislav Gross (zemřel v roce 2015) nebo fotbalista Marián Čišovský (zemřel v roce 2020).

Zdroj