Fotky: Ničivá tornáda zasáhla USA. Úřady hlásí desítky zraněných i mrtvé

5 měsíce starý 12

„Byla jsem tam minutu před tím, než to spadlo. Když jsem šla k budově, vítr se během pěti vteřin zvedl z nuly na tisíc,“ vzpomínala Gabrielle Lewellynová na páteční události ve městě Belvidere pro televizi WTVO-TV. Na přibližně tři stovky lidí tam kvůli ničivému počasí v průběhu koncertu spadla část stropu divadla a jeden člověk zemřel.

„Někoho vytáhli z trosek a já jsem seděla s ním, držela jsem ho za ruku a říkal jsem mu: ‚Bude to dobré.‘ Moc jsem nevěděla, co jiného mám dělat,“ dodala žena. Ona sama zraněna nebyla, 28 lidí však takové štěstí nemělo a pět z nich je podle agentury AP zraněno těžce.

Kde byla předběžně hlášena tornáda?

Illinois: 22

Arkansas: 12

Iowa: 8

Wisconsin: 5

Tennessee: 4

Mississippi: 2

Illinios, kde se nachází i zmiňované městečko Belvidere, podle předběžných hlášení eviduje největší počet tornád, která v pátek ve Spojených státech udeřila. Stát hlásí také druhý největší počet výpadků elektřiny - bez proudu je podle posledních informací více než 60 tisíc odběratelů.

Linie bouří na severu Illinois s sebou přinesla i velké a ničivé krupobití, včetně krup o velikosti baseballového míče. Bouře pak strhly elektrické vedení i stromy a způsobily značné škody na domech.

Nejde však pouze o Illinois, další tornáda byla potvrzena třeba v Iowě nebo v Arkansasu, kde guvernérka Sarah Huckabeeová Sandersová aktivovala sto členů Arkansaské národní gardy, aby pomohli místním úřadům reagovat na způsobené škody, a vyhlásila stav nouze. Podle webu CNN stát eviduje tři mrtvé.

Podívejte se na fotogalerii škod ve státě Arkansas:

Foto: Profimedia.cz

Podle posledních zpráv byla pro části států Alabama, Mississippi a Tennessee vydána výstraha před tornády až do dnešních 15 hodin našeho času. Stát Mississippi přitom ničivému tornádu čelil už před týdnem, když si bouře v městečku Rolling Fork vyžádala nejméně 26 mrtvých a desítky zraněných. Na obhlídku následků tornáda se v pátek vydal i sám prezident Joe Biden s manželkou.

Zdroj