FOTO: Dav naštvaných antirouškařů si místo demonstrace vyrazil na procházku

1 měsíc starý 12

Odpůrci roušek a dalších protiepidemických nařízení vlády dnes demonstrovali v Praze. Jejich ohlášené akce na Václavském a poté Staroměstském náměstí neměly dlouhého trvání. Část demonstrantů se pak odpoledne vydala na Petřín a poté zpět na Staroměstské náměstí, kde je policie vyzvala k rozchodu. Následný pokus několika desítek demonstrantů proniknout na Václavské náměstí překazili policejní těžkooděnci, kteří jim zatarasili obousměrně cestu v ulici Na Příkopě a ze zhruba padesátimetrového úseku je postupně propouštěli po prokázání totožnosti.

„Z důvodu neuposlechnutí výzvy úřední osoby a nerespektování vládních nařízení policisté v ulici Na Příkopě omezili na osobní svobodě desítky osob,“ uvedla policie na twitteru. V souvislosti s protesty policisté podle jejich mluvčího Jana Daňka do 15:00 zajistili 17 lidí kvůli přestupkům. Patřilo k nim omezení počtu účastníků demonstrací nejvýše na 100 osob nebo zakrytí nosu a úst rouškou či respirátorem.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Jedním ze zadržených byl poslanec Lubomír Volný (dříve SPD), který organizoval první z demonstrací. Potvrdil to na svém facebooku, důvod zadržení nekomentoval. „Jsem v pořádku, jsem na svobodě,“ uvedl jen. CNN Prima News s odvoláním na ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) uvedla, že si Volný opakovaně odmítl nasadit roušku. Přestupky poslanců řeší sněmovní imunitní výbor.

Policejní opatření platila na Václavském náměstí, kam na 13:00 svolala demonstraci iniciativa My společně. Policie rovněž náměstí uzavřela a do prostoru ohraničeného červeno-bílými zátarasy pustila jen stovku účastníků, což je nyní povolený počet lidí při shromážděních, a občany, kteří v dané oblasti bydlí. Organizátor zhruba po deseti minutách akci ukončil.

Ještě kratší trvání měla demonstrace na Staroměstském náměstí, která byla ukončena krátce po zahájení ve 14:00. Toto shromáždění, které pořádala iniciativa Chcípl PES, podle policie rozpustil magistrátní úředník „z důvodu překročení stanoveného počtu účastníků shromáždění“. Jeho účastníci se poté vydali na Petřín a následně zpět na Staroměstské náměstí, kde je policie vyzvala k rozchodu.

Policie v týdnu avizovala, že bude na ohlášených demonstracích kontrolovat dodržování pravidel, která platí kvůli šíření koronaviru. Zaměřit se chtěla mimo jiné na to, zda je účastníků protestů povolený počet, jsou jen z okresu, kde se akce koná, a mají předepsanou ochranu nosu a úst. Policisté nepustili za hranice okresů několik autobusů, které na demonstraci proti vládním opatřením mířily do Prahy.

Zdroj